Kommunatlas
Jönköpings län

Flytta till Mullsjö — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Mullsjö? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 34,10 %
Befolkning 7 546 inv.
Meritvärde åk 9 203,2
Läge Jönköpings län

Mullsjö har 7 546 invånare och ligger i Jönköpings län.

Kommunalskatten på 34,10 % är 1,72 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Mullsjö på 34,10 % är 1,72 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Mullsjö är 393 300 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Mullsjö på 203,2 poäng är 26,5 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 75,0 % (rikssnitt 83,6 %).

Trygghet

Trygghetsnivån i Mullsjö är hög. 90,7 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 11,3 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Mullsjö

Villa/småhus 15 923 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 2 388 450 kr
Bostadsrätt 14 334 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 1 003 380 kr

Fastighetspriset för småhus i Mullsjö är 15 923 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 388 450 kr. Bostadsrätter ligger på 14 334 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 003 380 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Mullsjö: 8,9 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Mullsjö är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 5,0 % (årsmedelvärde 2025) — 2,0 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).

Medianinkomsten i Mullsjö är 393 300 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 54,8 % Inpendling: 36,4 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Mullsjö jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Mullsjö Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt (2026) 34,10 % 32,38 % Sämre
Arbetslöshet 18–65 år (2025) 5,0 % 7,0 % Bättre
Meritvärde åk 9 (2026) 203,2 229,7 Sämre
Trygghet utomhus (2025) 90,7 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet (2026) 75,0 % 83,6 % Sämre
Medianinkomst (2024) 393 300 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning (2025) 36,8 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus (2025) 15 923 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit (2025) 56,8 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Mullsjö rätt för dig?

Kommunalskatten i Mullsjö på 34,10 % är 1,72 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Mullsjö är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 5,0 % (årsmedelvärde 2025) — 2,0 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Meritvärdet i åk 9 i Mullsjö på 203,2 poäng är 26,5 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 75,0 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Mullsjö är hög. 90,7 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 11,3 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Mullsjö är 15 923 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 388 450 kr. Bostadsrätter ligger på 14 334 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 003 380 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 56,8 % av invånarna rekommenderar att flytta till Mullsjö (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Mullsjö en liten kommun med 7 546 invånare i Jönköpings län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Mullsjö

Är det dyrt att bo i Mullsjö?

Kommunalskatten i Mullsjö är 34,10 % (2026), vilket är 1,72 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 393 300 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Mullsjö?

Fastighetspriset för småhus i Mullsjö är 15 923 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 388 450 kr. Bostadsrätter ligger på 14 334 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Mullsjö?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Mullsjö är 203,2 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 75,0 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Mullsjö?

Sysselsättningsgraden i Mullsjö är 85,9 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 393 300 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 5,0 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).

Hur trygg är Mullsjö?

90,7 % av invånarna i Mullsjö uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Mullsjö tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Mullsjö?

Mullsjö hade 7 546 invånare år 2025. Det gör Mullsjö till en liten kommun.

I vilket län ligger Mullsjö?

Mullsjö kommun ligger i Jönköpings län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Jönköpings län.

Jämför Mullsjö med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser / RKA). Senast tillgängliga data används. Riksvärden avser hela Sverige.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
  • Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
  • Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
  • Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
  • Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
  • Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
  • Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.