Flytta till Vetlanda — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Vetlanda? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Vetlanda →
Vetlanda har 27 313 invånare och ligger i Jönköpings län.
Kommunalskatten på 33,77 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Vetlanda på 33,77 % är 1,39 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Vetlanda är 383 400 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Vetlanda på 205,3 poäng är 23,2 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 76,7 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Tryggheten utomhus i Vetlanda (78,5 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %.
Bostadspriser och boende i Vetlanda
Fastighetspriset för småhus i Vetlanda är 13 643 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 046 450 kr. Bostadsrätter ligger på 13 410 kr/kvm, motsvarande ungefär 938 700 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Vetlanda: 12,2 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Vetlanda och guiden för att köpa bostad i Vetlanda.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten i Vetlanda på 5,6 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.
Medianinkomsten i Vetlanda är 383 400 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Vetlanda jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Vetlanda | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 33,77 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 5,6 % | 5,4 % | Sämre |
| Meritvärde åk 9 | 205,3 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 78,5 % | 79,4 % | Sämre |
| Gymnasiebehörighet | 76,7 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 383 400 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 33,0 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 13 643 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 54,1 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Vetlanda rätt för dig?
Kommunalskatten i Vetlanda på 33,77 % är 1,39 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Vetlanda på 5,6 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Meritvärdet i åk 9 i Vetlanda på 205,3 poäng är 23,2 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 76,7 % (rikssnitt 84,2 %). Tryggheten utomhus i Vetlanda (78,5 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Vetlanda är 13 643 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 046 450 kr. Bostadsrätter ligger på 13 410 kr/kvm, motsvarande ungefär 938 700 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 54,1 % av invånarna rekommenderar att flytta till Vetlanda (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Vetlanda en mellanstor ort med 27 313 invånare i Jönköpings län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Vetlanda
Är det dyrt att bo i Vetlanda?
Kommunalskatten i Vetlanda är 33,77 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 383 400 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Vetlanda?
Fastighetspriset för småhus i Vetlanda är 13 643 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 046 450 kr. Bostadsrätter ligger på 13 410 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Vetlanda?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Vetlanda är 205,3 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 76,7 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Vetlanda?
Sysselsättningsgraden i Vetlanda är 82,8 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 383 400 kr/år. Arbetslösheten är 5,6 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Vetlanda?
78,5 % av invånarna i Vetlanda uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Vetlanda?
Vetlanda hade 27 313 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.
I vilket län ligger Vetlanda?
Vetlanda kommun ligger i Jönköpings län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Jönköpings län.
Mer om Vetlanda
- Fullständig statistik om Vetlanda alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Vetlanda skattsida
- Barnfamiljer i Vetlanda skola & förskola
- Trygghet i Vetlanda brott & trygghet
- Befolkning i Vetlanda befolkningsstatistik
- VA-taxa i Vetlanda vatten & avlopp
- Pendling i Vetlanda in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Vetlanda lön efter skatt
Andra kommuner i Jönköpings län du kanske vill jämföra:
Jämför Vetlanda med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider