Jämförelse · Jönköpings län
Värnamo vs Vetlanda — vilket är bäst att bo i? Värnamo har 34 534 invånare och Vetlanda har 27 313 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Värnamo ett bättre värde på 33 och Vetlanda på 20.
Värnamo
33
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Vetlanda
20
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Värnamo jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Värnamo Vetlanda
Riket
Folkmängd jämförs ej 34 534 27 313 10 605 529 Befolkningsförändring 0,0 % −0,8 % 0,2 % Medelålder 43,7 år 44,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 23,3 % 25,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,8 % 23,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 20,8 % 17,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Värnamo jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Värnamo Vetlanda
Riket
Meritvärde åk 9 219,3 poäng
★
(bättre värde) 204,6 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,5 poäng
★
(bättre värde) 205,8 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 74,9 % 76,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 64,5 %
★
(bättre värde) 60,2 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,3 elever/lärare 11,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 203 498 kr 206 299 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Värnamo jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Värnamo Vetlanda
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,1 år
★
(bättre värde) 81,2 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,1 dagar
★
(bättre värde) 10,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,0 %
★
(bättre värde) 8,9 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,6 %
★
(bättre värde) 93,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,8 % 71,4 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,7 %
★
(bättre värde) 7,4 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,3 % 65,7 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Värnamo jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Värnamo Vetlanda
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,3 %
★
(bättre värde) 78,5 % 79,4 % Anmälda brott 10 606 per 100 000 inv. 8 731 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Värnamo jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Värnamo Vetlanda
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,9 %
★
(bättre värde) 6,4 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,5 %
★
(bättre värde) 5,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 398 000 kr
★
(bättre värde) 383 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,0 %
★
(bättre värde) 82,8 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 79,2 index (0–100) – Utpendling, andel 22,8 % 24,1 % – Inpendling, andel 23,6 % 16,2 % –
Boende Boende — Värnamo jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Värnamo Vetlanda
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,4 % 12,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 92,78 kr/kvm
★
(bättre värde) 106,78 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,82 kr/kvm
★
(bättre värde) 24,19 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 136 kr/kvm 114 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 227 kr/kvm 197 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 19 148 kr/kvm 13 643 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 16 350 kr/kvm 13 410 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 17 346 kr/kvm 14 972 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 184,5 per 1 000 inv. 177,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 63,6 per 1 000 inv. 32,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 236,5 per 1 000 inv. 291,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 484,6 per 1 000 inv. 501,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,9 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,0 % −0,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 34 121 26 882 10 633 801 Mediannettoinkomst 309 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 289 600 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 11,6 per 100 000 inv. 3,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 127 kr/inv. 134 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Värnamo jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Värnamo Vetlanda
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,2 % 82,2 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,8 % 84,8 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 52,9 %
★
(bättre värde) 48,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 38,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Värnamo jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Värnamo Vetlanda
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 5,3 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Värnamo jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Värnamo Vetlanda
Riket
Cykelväg per invånare 4,65 m/inv
★
(bättre värde) 3,86 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 %
★
(bättre värde) 94,1 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 64,3 % 66,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Värnamo jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Värnamo Vetlanda
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,2 % 6,8 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 4,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,6 % 10,5 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Värnamo har lägre kommunalskatt (33,28 %) jämfört med Vetlanda (33,77 %), en skillnad på 0,49 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Värnamo (219,3 poäng) 14,7 poäng högre än Vetlanda (204,6 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Värnamo eller flytta till Vetlanda .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Värnamo eller Vetlanda? Den totala kommunala skattesatsen är 33,28 % i Värnamo och 33,77 % i Vetlanda (2026). Värnamo har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,49 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Värnamo eller Vetlanda? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,3 poäng i Värnamo och 204,6 poäng i Vetlanda (2026). Värnamo har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 14,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Värnamo eller Vetlanda? Värnamo har 34 534 invånare och Vetlanda har 27 313 (2025). Värnamo är alltså den större av de två kommunerna. Värnamo har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Vetlanda. Medianinkomsten (20–64 år) är 398 000 kr i Värnamo och 383 400 kr i Vetlanda per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.