Jämförelse · Jönköpings län
Gislaved vs Vetlanda — vilket är bäst att bo i? Gislaved har 28 641 invånare och Vetlanda har 27 313 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Vetlanda ett bättre värde på 30 och Gislaved på 26.
Gislaved
26
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Vetlanda
30
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gislaved jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vetlanda
Riket
Folkmängd jämförs ej 28 641 27 313 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % −0,8 % 0,2 % Medelålder 43,6 år 44,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,6 % 25,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,2 % 23,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 25,5 % 17,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gislaved jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vetlanda
Riket
Meritvärde åk 9 208,3 poäng
★
(bättre värde) 205,3 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 210,8 poäng
★
(bättre värde) 207,6 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 75,1 % 76,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 57,0 % 60,1 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 194 633 kr 206 299 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gislaved jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vetlanda
Riket
Medellivslängd 82,2 år
★
(bättre värde) 81,2 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar 10,9 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % 8,9 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,8 %
★
(bättre värde) 93,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 74,0 %
★
(bättre värde) 71,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 8,2 % 7,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % 65,7 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gislaved jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vetlanda
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,6 % 78,5 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 063 per 100 000 inv. 8 731 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gislaved jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vetlanda
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,7 % 5,6 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 5,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 387 400 kr
★
(bättre värde) 383 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,1 per 1 000 inv. 8,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,4 %
★
(bättre värde) 82,8 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,4 index (0–100) 79,2 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 22,9 % 24,1 % – Inpendling, andel 26,4 % 16,2 % –
Boende Boende — Gislaved jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vetlanda
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 22,0 % 12,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 85,00 kr/kvm
★
(bättre värde) 106,78 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år
★
(bättre värde) 24 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 125 kr/kvm 114 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 208 kr/kvm 197 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 11 815 kr/kvm 13 643 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 6 576 kr/kvm 13 410 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 338 kr/kvm 14 972 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 170,1 per 1 000 inv. 177,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 43,8 per 1 000 inv. 32,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 265,0 per 1 000 inv. 291,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 479,0 per 1 000 inv. 501,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,4 % −0,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 27 418 26 882 10 633 801 Mediannettoinkomst 298 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 289 600 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 10,5 per 100 000 inv. 3,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 6 kr/inv. 134 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gislaved jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vetlanda
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,0 % 81,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,8 % 48,2 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 33,0 % 38,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Gislaved jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vetlanda
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 36,0 % 54,1 %
★
(bättre värde) 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gislaved jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vetlanda
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 5,3 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gislaved jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vetlanda
Riket
Cykelväg per invånare 4,38 m/inv
★
(bättre värde) 3,86 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 %
★
(bättre värde) 94,1 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 58,4 % 66,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gislaved jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Vetlanda
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 %
★
(bättre värde) 6,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 4,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,9 %
★
(bättre värde) 10,5 % 9,0 %
Sammanfattning Gislaved och Vetlanda har nästan identisk kommunalskatt (33,75 % respektive 33,77 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gislaved (208,3 poäng) 3,0 poäng högre än Vetlanda (205,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gislaved eller flytta till Vetlanda .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gislaved eller Vetlanda? Den totala kommunala skattesatsen är 33,75 % i Gislaved och 33,77 % i Vetlanda (2026). Gislaved har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gislaved eller Vetlanda? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,3 poäng i Gislaved och 205,3 poäng i Vetlanda (2025). Gislaved har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 3,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Gislaved eller Vetlanda? Gislaved har 28 641 invånare och Vetlanda har 27 313 (2025). Gislaved är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 400 kr i Gislaved och 383 400 kr i Vetlanda per år. Källa: SCB via Kolada.