Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Nässjö vs Vetlanda — vilket är bäst att bo i?

Nässjö har 31 474 invånare och Vetlanda har 27 313 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Vetlanda ett bättre värde på 32 och Nässjö på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Folkmängd jämförs ej 31 474 27 313 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % −0,8 % 0,2 %
Medelålder 42,7 år 44,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 22,6 % 25,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,9 % 23,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 20,2 % 17,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Kommunal skattesats 34,30 % 33,77 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 412 kr/inv. 2 783 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 45,2 % 58,5 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 644 kr/inv. 74 506 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Meritvärde åk 9 214,4 poäng (bättre värde) 205,3 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,3 poäng (bättre värde) 207,6 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 82,1 % (bättre värde) 76,7 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 65,9 % (bättre värde) 60,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare (bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 199 665 kr 206 299 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89 % 92 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 82 % 91 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 59 dagar 37 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Medellivslängd 80,7 år 81,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,2 dagar 10,9 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,6 % (bättre värde) 8,9 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,6 % (bättre värde) 93,5 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 74,8 % (bättre värde) 71,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 10,1 % 7,4 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,2 % 65,7 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 34,5 % (bättre värde) 34,9 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,0 % 4,0 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 78,5 % 79,4 %
Anmälda brott 11 272 per 100 000 inv. 8 731 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,8 % 5,6 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,0 % 5,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 377 500 kr 383 400 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,5 per 1 000 inv. 8,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,8 % 82,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 79,2 index (0–100)
Utpendling, andel 35,4 % 24,1 %
Inpendling, andel 27,2 % 16,2 %

Miljö

Miljö — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Insamlat kommunalt avfall 391 kg/inv (bättre värde) 493 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 13 % (bättre värde) 7 %
Andel elbilar 5,7 % 5,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,44 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,18 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 19,0 % 12,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 113,08 kr/kvm 106,78 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år 24 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 116 kr/kvm 114 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 193 kr/kvm (bättre värde) 197 kr/kvm
Fastighetspris småhus 15 478 kr/kvm 13 643 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 11 244 kr/kvm 13 410 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 21 609 kr/kvm 14 972 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 192,4 per 1 000 inv. 177,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 50,4 per 1 000 inv. 32,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 251,3 per 1 000 inv. 291,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 494,1 per 1 000 inv. 501,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,7 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,3 % −0,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 31 202 26 882 10 633 801
Mediannettoinkomst 290 200 kr/inv. (bättre värde) 289 600 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 31,8 per 100 000 inv. 3,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 108 kr/inv. 134 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 81,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 86,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,6 % (bättre värde) 48,2 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 38,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Elever i kulturskola, andel 10,3 % 11,9 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 596 kr/elev 1 083 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,47 lån/inv 5,69 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 54,1 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,9 % 5,3 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Cykelväg per invånare 2,88 m/inv 3,86 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % (bättre värde) 94,1 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 81,8 % (bättre värde) 66,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,2 % 6,8 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 4,2 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,2 % (bättre värde) 10,5 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Nässjö jämfört med Vetlanda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nässjö Vetlanda Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 35,6 % (bättre värde) 33,0 % 48,5 %

Sammanfattning

Nässjö och Vetlanda har nästan identisk kommunalskatt (34,30 % respektive 33,77 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nässjö (214,4 poäng) 9,1 poäng högre än Vetlanda (205,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Nässjö eller flytta till Vetlanda.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Nässjö eller Vetlanda?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,30 % i Nässjö och 33,77 % i Vetlanda (2026). Vetlanda har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,53 procentenheter motsvarar i storleksordningen 185 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Nässjö eller Vetlanda?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,4 poäng i Nässjö och 205,3 poäng i Vetlanda (2025). Nässjö har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 9,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Nässjö eller Vetlanda?

Nässjö har 31 474 invånare och Vetlanda har 27 313 (2025). Nässjö är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 377 500 kr i Nässjö och 383 400 kr i Vetlanda per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare