Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Mullsjö vs Nässjö — vilket är bäst att bo i?

Mullsjö har 7 546 invånare och Nässjö har 31 474 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Mullsjö ett bättre värde på 28 och Nässjö på 21.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Folkmängd jämförs ej 7 546 31 474 10 605 529
Befolkningsförändring −0,6 % −0,4 % 0,2 %
Medelålder 43,6 år 42,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 24,7 % 22,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,4 % 23,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 12,1 % 20,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Kommunal skattesats 34,10 % (bättre värde) 34,30 % 32,38 %
Årets resultat 640 kr/inv. 2 412 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 19,6 % 45,2 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 742 kr/inv. 76 644 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Meritvärde åk 9 203,2 poäng 220,8 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 204,9 poäng 223,5 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 75,0 % 83,5 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 56,7 % 67,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,8 elever/lärare 10,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 181 045 kr 199 640 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,6 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 87,5 % 88,8 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 73 % 82 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 86 dagar (2024) 59 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,1 år (bättre värde) 80,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,3 dagar (bättre värde) 12,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 8,6 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 % 94,6 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,0 % 74,8 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,3 % (bättre värde) 10,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,2 % 62,2 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 26,7 % 34,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,5 % (bättre värde) 5,0 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,7 % – 79,4 %
Anmälda brott 6 658 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 272 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,0 % (bättre värde) 8,0 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 % (bättre värde) 6,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 393 300 kr (bättre värde) 377 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,9 % (bättre värde) 80,8 % 80,9 %
Utpendling, andel 54,8 % 35,4 % –
Inpendling, andel 36,4 % 27,2 % –

Miljö

Miljö — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Insamlat kommunalt avfall 572 kg/inv 373 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 37 % (bättre värde) 13 % –
Andel elbilar 5,9 % (bättre värde) 5,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,04 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 3,44 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 8,9 % (bättre värde) 19,0 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 81,64 kr/kvm (bättre värde) 113,08 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,12 kr/kvm (bättre värde) 23,74 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 116 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 297 kr/kvm 193 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 15 923 kr/kvm 15 478 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 14 334 kr/kvm 11 244 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 25 801 kr/kvm 21 609 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 136,8 per 1 000 inv. 192,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 28,8 per 1 000 inv. 50,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 290,6 per 1 000 inv. 251,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 456,3 per 1 000 inv. 494,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,2 % −0,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 617 31 202 10 633 801
Mediannettoinkomst 295 900 kr/inv. (bättre värde) 290 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 22 kr/inv. 108 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,7 % (bättre värde) 82,1 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,6 % (bättre värde) 84,5 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,9 % (bättre värde) 48,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 35,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Elever i kulturskola, andel 14,8 % (2023) 10,3 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 954 kr/elev (2023) 1 596 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,51 lån/inv 5,47 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 56,8 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,8 % 6,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Cykelväg per invånare 4,69 m/inv (bättre värde) 2,88 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 60,2 % 81,8 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 % (bättre värde) 6,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,9 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,8 % 11,2 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Mullsjö jämfört med Nässjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Nässjö Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 36,8 % (bättre värde) 35,6 % 48,5 %

Sammanfattning

Mullsjö har lägre kommunalskatt (34,10 %) jämfört med Nässjö (34,30 %), en skillnad på 0,20 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nässjö (220,8 poäng) 17,6 poäng högre än Mullsjö (203,2 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Mullsjö eller flytta till Nässjö.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Mullsjö eller Nässjö?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,10 % i Mullsjö och 34,30 % i Nässjö (2026). Mullsjö har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Mullsjö eller Nässjö?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 203,2 poäng i Mullsjö och 220,8 poäng i Nässjö (2026). Nässjö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Mullsjö eller Nässjö?

Mullsjö har 7 546 invånare och Nässjö har 31 474 (2025). Nässjö är alltså den större av de två kommunerna. Nässjö har ungefär 4,2 gånger fler invånare än Mullsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 393 300 kr i Mullsjö och 377 500 kr i Nässjö per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2023–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Mullsjö och Nässjö.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.