Kommunatlas
Jämförelse · Gävleborgs län

Ljusdal vs Ovanåker — vilket är bäst att bo i?

Ljusdal har 18 377 invånare och Ovanåker har 11 272 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Ljusdal ett bättre värde på 28 och Ovanåker på 24.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Folkmängd jämförs ej 18 377 11 272 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 47,1 år 46,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,6 % 29,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,1 % 21,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,7 % 7,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Kommunal skattesats 33,87 % 33,37 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 020 kr/inv. (bättre värde) −1 109 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 51,2 % (bättre värde) 39,5 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 79 690 kr/inv. 78 307 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Meritvärde åk 9 216,4 poäng (bättre värde) 216,1 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,4 poäng (bättre värde) 217,1 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,8 % (bättre värde) 83,1 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 71,9 % (bättre värde) 68,6 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,0 elever/lärare 9,8 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 199 434 kr 201 708 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90,1 % (bättre värde) 89,3 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % (bättre värde) 76 % 79 %
Väntetid till äldreboende 92 dagar (2023) 58 dagar (2022) –

Hälsa

Hälsa — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år 81,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,5 dagar 13,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 % 8,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,8 % (bättre värde) 90,1 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,4 % 71,2 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,4 % (bättre värde) 7,2 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,5 % 63,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 25,0 % 32,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,2 % 4,1 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,8 % (2024) – 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 691 per 100 000 inv. 6 748 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,1 % 6,3 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,2 % (bättre värde) 7,5 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 369 400 kr 372 500 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 13,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,4 % 84,4 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,4 index (0–100) (bättre värde) 75,4 index (0–100) –
Utpendling, andel 18,1 % 22,4 % –
Inpendling, andel 12,2 % 20,4 % –

Miljö

Miljö — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Insamlat kommunalt avfall 388 kg/inv 328 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 16 % 18 % (bättre värde) –
Andel elbilar 2,8 % (bättre värde) 2,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,44 ton CO2-ekv/inv 4,33 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,7 % (bättre värde) 14,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 117,97 kr/kvm 92,29 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,56 kr/kvm 19,88 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 92 kr/kvm (bättre värde) 100 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm (bättre värde) 295 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 15 281 kr/kvm 10 450 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 17 402 kr/kvm 4 497 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 17 793 kr/kvm 10 824 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 190,2 per 1 000 inv. 200,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 38,4 per 1 000 inv. 12,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 327,3 per 1 000 inv. 322,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 556,0 per 1 000 inv. 534,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,6 % −3,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 17 822 10 972 10 633 801
Mediannettoinkomst 273 100 kr/inv. (bättre värde) 272 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 16,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 17,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,4 % 82,9 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,9 % 83,8 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,0 % (bättre värde) 41,9 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Elever i kulturskola, andel 18,8 % (bättre värde) 15,4 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 147 kr/elev (2024) 665 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 9,24 lån/inv (bättre värde) 7,37 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 54,2 % (2024) – 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,0 % (bättre värde) 8,8 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Cykelväg per invånare 2,77 m/inv 3,87 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,1 % 98,9 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 59,1 % (bättre värde) 44,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,1 % 8,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,5 % 7,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ljusdal jämfört med Ovanåker, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Ovanåker Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 30,6 % 30,6 % 48,5 %

Sammanfattning

Ovanåker har lägre kommunalskatt (33,37 %) jämfört med Ljusdal (33,87 %), en skillnad på 0,50 procentenheter.

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ljusdal eller flytta till Ovanåker.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ljusdal eller Ovanåker?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,87 % i Ljusdal och 33,37 % i Ovanåker (2026). Ovanåker har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar ungefär 110 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ljusdal eller Ovanåker?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,4 poäng i Ljusdal och 216,1 poäng i Ovanåker (2026). Ljusdal har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 0,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Ljusdal eller Ovanåker?

Ljusdal har 18 377 invånare och Ovanåker har 11 272 (2025). Ljusdal är alltså den större av de två kommunerna. Ljusdal har ungefär 1,6 gånger fler invånare än Ovanåker. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 400 kr i Ljusdal och 372 500 kr i Ovanåker per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Ljusdal och Ovanåker.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.