Jämförelse · Gävleborgs län
Hudiksvall vs Ovanåker — vilket är bäst att bo i? Hudiksvall har 37 341 invånare och Ovanåker har 11 272 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Hudiksvall ett bättre värde på 32 och Ovanåker på 20.
Hudiksvall
32
nyckeltal i topp
vs 4 lika
Ovanåker
20
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hudiksvall jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ovanåker
Riket
Folkmängd jämförs ej 37 341 11 272 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 46,0 år 46,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,5 % 29,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,8 % 21,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,2 % 7,7 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Hudiksvall jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ovanåker
Riket
Kommunal skattesats 33,12 %
★
(bättre värde) 33,37 % 32,38 % Årets resultat 2 541 kr/inv.
★
(bättre värde) −1 109 kr/inv. 3 327 kr/inv. Soliditet 56,6 %
★
(bättre värde) 39,5 % 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 73 576 kr/inv. 78 307 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Hudiksvall jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ovanåker
Riket
Meritvärde åk 9 215,9 poäng
★
(bättre värde) 215,5 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 216,5 poäng
★
(bättre värde) 214,9 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 83,4 %
★
(bättre värde) 78,2 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 69,0 %
★
(bättre värde) 66,9 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare 9,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 191 843 kr 201 708 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hudiksvall jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ovanåker
Riket
Medellivslängd 80,9 år 81,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 15,2 dagar 13,7 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,9 % 8,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,2 %
★
(bättre värde) 90,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,4 % 71,2 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 6,4 %
★
(bättre värde) 7,2 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,5 % 63,5 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Hudiksvall jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ovanåker
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 80,2 % – 79,4 % Anmälda brott 11 246 per 100 000 inv. 6 748 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hudiksvall jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ovanåker
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,4 % 4,3 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,8 %
★
(bättre värde) 7,5 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 386 700 kr
★
(bättre värde) 372 500 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,6 % 84,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 82,1 index (0–100)
★
(bättre värde) 75,4 index (0–100) – Utpendling, andel 13,9 % 22,4 % – Inpendling, andel 15,8 % 20,4 % –
Boende Boende — Hudiksvall jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ovanåker
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,7 %
★
(bättre värde) 14,1 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 71,55 kr/kvm
★
(bättre värde) 92,29 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år 20 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 100 kr/kvm 100 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 285 kr/kvm
★
(bättre värde) 295 kr/kvm – Fastighetspris småhus 17 370 kr/kvm 10 450 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 17 313 kr/kvm 4 497 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 21 566 kr/kvm 10 824 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 200,0 per 1 000 inv. 200,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 68,5 per 1 000 inv. 12,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 269,0 per 1 000 inv. 322,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 537,6 per 1 000 inv. 534,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,5 % −3,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 36 692 10 972 10 633 801 Mediannettoinkomst 290 500 kr/inv.
★
(bättre värde) 272 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 18,7 per 100 000 inv. 17,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hudiksvall jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ovanåker
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,0 % 82,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 85,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,0 %
★
(bättre värde) 41,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 40,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hudiksvall jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ovanåker
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,2 %
★
(bättre värde) 8,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hudiksvall jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ovanåker
Riket
Cykelväg per invånare 2,24 m/inv 3,87 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 %
★
(bättre värde) 98,9 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 71,3 %
★
(bättre värde) 44,6 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hudiksvall jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ovanåker
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,2 % 8,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 %
★
(bättre värde) 7,9 % 9,0 %
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hudiksvall eller Ovanåker? Den totala kommunala skattesatsen är 33,12 % i Hudiksvall och 33,37 % i Ovanåker (2026). Hudiksvall har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 88 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hudiksvall eller Ovanåker? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,9 poäng i Hudiksvall och 215,5 poäng i Ovanåker (2025). Hudiksvall har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 0,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Hudiksvall eller Ovanåker? Hudiksvall har 37 341 invånare och Ovanåker har 11 272 (2025). Hudiksvall är alltså den största av de två kommunerna. Hudiksvall har ungefär 3,3 gånger fler invånare än Ovanåker. Medianinkomsten (20–64 år) är 386 700 kr i Hudiksvall och 372 500 kr i Ovanåker per år. Källa: SCB via Kolada.