Kommunatlas
Jämförelse · Gävleborgs län

Bollnäs vs Ljusdal — vilket är bäst att bo i?

Bollnäs har 26 018 invånare och Ljusdal har 18 377 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Ljusdal ett bättre värde på 31 och Bollnäs på 25.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Folkmängd jämförs ej 26 018 18 377 10 605 529
Befolkningsförändring −0,9 % −0,4 % 0,2 %
Medelålder 45,9 år 47,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 29,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,3 % 20,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,2 % 9,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Kommunal skattesats 33,37 % (bättre värde) 33,87 % 32,38 %
Årets resultat −1 564 kr/inv. 1 020 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 44,4 % 51,2 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 057 kr/inv. 79 690 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Meritvärde åk 9 214,6 poäng (bättre värde) 204,8 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 216,5 poäng (bättre värde) 206,0 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 82,4 % (bättre värde) 78,7 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 74,3 % (bättre värde) 56,0 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 10,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 185 908 kr 199 434 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90 % 90 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 70 % 79 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 153 dagar 92 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Medellivslängd 80,8 år 81,3 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,4 dagar (bättre värde) 14,5 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % 10,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % (bättre värde) 91,8 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,6 % 70,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,4 % 4,4 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,8 % 63,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 35,9 % 25,0 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,0 % 4,2 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,1 % 84,8 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 552 per 100 000 inv. 7 691 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Arbetslöshet 20–64 år 7,2 % 5,2 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,9 % 6,2 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 364 200 kr 369 400 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,7 per 1 000 inv. 13,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,3 % 83,4 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,4 index (0–100)
Utpendling, andel 23,3 % 18,1 %
Inpendling, andel 19,0 % 12,2 %

Miljö

Miljö — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Insamlat kommunalt avfall 424 kg/inv (bättre värde) 493 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 21 % (bättre värde) 16 %
Andel elbilar 4,4 % (bättre värde) 2,8 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,81 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,44 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,0 % 10,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 79,55 kr/kvm (bättre värde) 117,97 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19 kr/år (bättre värde) 26 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 100 kr/kvm 92 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 218 kr/kvm 213 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 14 267 kr/kvm 15 281 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 12 043 kr/kvm 17 402 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 18 761 kr/kvm 17 793 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 224,3 per 1 000 inv. 190,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 48,3 per 1 000 inv. 38,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 273,5 per 1 000 inv. 327,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 546,4 per 1 000 inv. 556,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −2,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 25 320 17 822 10 633 801
Mediannettoinkomst 272 800 kr/inv. 273 100 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 61,5 per 100 000 inv. 16,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % (bättre värde) 79,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % (bättre värde) 83,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,4 % (bättre värde) 42,0 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Elever i kulturskola, andel 13,2 % 18,8 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 700 kr/elev (bättre värde) 1 147 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,22 lån/inv 9,24 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 55,0 % (bättre värde) 54,2 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,4 % 8,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Cykelväg per invånare 2,87 m/inv (bättre värde) 2,77 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % (bättre värde) 98,1 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 72,1 % (bättre värde) 59,1 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 % (bättre värde) 8,1 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,8 % (bättre värde) 7,5 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Bollnäs jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ljusdal Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 33,1 % (bättre värde) 30,6 % 48,5 %

Sammanfattning

Bollnäs och Ljusdal har nästan identisk kommunalskatt (33,37 % respektive 33,87 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Bollnäs (214,6 poäng) 9,8 poäng högre än Ljusdal (204,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Bollnäs eller flytta till Ljusdal.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Bollnäs eller Ljusdal?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,37 % i Bollnäs och 33,87 % i Ljusdal (2026). Bollnäs har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar i storleksordningen 175 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Bollnäs eller Ljusdal?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,6 poäng i Bollnäs och 204,8 poäng i Ljusdal (2025). Bollnäs har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 9,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Bollnäs eller Ljusdal?

Bollnäs har 26 018 invånare och Ljusdal har 18 377 (2025). Bollnäs är alltså den största av de två kommunerna. Bollnäs har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Ljusdal. Medianinkomsten (20–64 år) är 364 200 kr i Bollnäs och 369 400 kr i Ljusdal per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare