Flytta till Ljusdal — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Ljusdal? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Ljusdal har 18 377 invånare och ligger i Gävleborgs län.
Kommunalskatten på 33,87 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Ljusdal på 33,87 % är 1,49 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Ljusdal är 369 400 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Ljusdal på 204,8 poäng är 23,7 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 78,7 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Ljusdal är hög. 84,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 5,4 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Ljusdal
Fastighetspriset för småhus i Ljusdal är 15 281 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 292 150 kr. Bostadsrätter ligger på 17 402 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 218 140 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Ljusdal: 10,7 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Ljusdal och guiden för att köpa bostad i Ljusdal.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten i Ljusdal på 5,2 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.
Medianinkomsten i Ljusdal är 369 400 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Ljusdal jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Ljusdal | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 33,87 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 5,2 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 204,8 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 84,8 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 78,7 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 369 400 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 30,6 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 15 281 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 54,2 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Ljusdal rätt för dig?
Kommunalskatten i Ljusdal på 33,87 % är 1,49 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Ljusdal på 5,2 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Meritvärdet i åk 9 i Ljusdal på 204,8 poäng är 23,7 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 78,7 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Ljusdal är hög. 84,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 5,4 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Ljusdal är 15 281 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 292 150 kr. Bostadsrätter ligger på 17 402 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 218 140 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 54,2 % av invånarna rekommenderar att flytta till Ljusdal (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Ljusdal en mellanstor ort med 18 377 invånare i Gävleborgs län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Ljusdal
Är det dyrt att bo i Ljusdal?
Kommunalskatten i Ljusdal är 33,87 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 369 400 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Ljusdal?
Fastighetspriset för småhus i Ljusdal är 15 281 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 292 150 kr. Bostadsrätter ligger på 17 402 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Ljusdal?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Ljusdal är 204,8 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 78,7 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Ljusdal?
Sysselsättningsgraden i Ljusdal är 83,4 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 369 400 kr/år. Arbetslösheten är 5,2 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Ljusdal?
84,8 % av invånarna i Ljusdal uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Ljusdal tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Ljusdal?
Ljusdal hade 18 377 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.
I vilket län ligger Ljusdal?
Ljusdal kommun ligger i Gävleborgs län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Gävleborg.
Mer om Ljusdal
- Fullständig statistik om Ljusdal alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Ljusdal skattsida
- Barnfamiljer i Ljusdal skola & förskola
- Trygghet i Ljusdal brott & trygghet
- Befolkning i Ljusdal befolkningsstatistik
- VA-taxa i Ljusdal vatten & avlopp
- Pendling i Ljusdal in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Ljusdal lön efter skatt
Andra kommuner i Gävleborgs län du kanske vill jämföra:
Jämför Ljusdal med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider