Kommuner i Gävleborgs län — alla 10 kommuner
Gävleborgs län har 10 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Gävleborgs län
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Gävleborgs län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
| Rang | Kommun | Folkmängd |
|---|---|---|
| 1 | Gävle | 104 108 |
| 2 | Sandviken | 38 033 |
| 3 | Hudiksvall | 37 341 |
| 4 | Bollnäs | 26 018 |
| 5 | Söderhamn | 24 163 |
| 6 | Ljusdal | 18 377 |
| 7 | Ovanåker | 11 272 |
| 8 | Nordanstig | 9 284 |
| 9 | Hofors | 9 138 |
| 10 | Ockelbo | 5 715 |
Kommunal skattesats 2026
| Rang | Kommun | Kommunal skattesats |
|---|---|---|
| 1 | Hudiksvall | 33,12 % |
| 1 | Sandviken | 33,12 % |
| 3 | Söderhamn | 33,17 % |
| 4 | Bollnäs | 33,37 % |
| 4 | Ovanåker | 33,37 % |
| 6 | Gävle | 33,77 % |
| 7 | Ljusdal | 33,87 % |
| 8 | Nordanstig | 34,02 % |
| 9 | Ockelbo | 34,27 % |
| 10 | Hofors | 34,37 % |
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Bollnäs | 222,2 poäng |
| 2 | Gävle | 221,1 poäng |
| 3 | Hudiksvall | 219,7 poäng |
| 4 | Ljusdal | 216,4 poäng |
| 5 | Söderhamn | 216,3 poäng |
| 6 | Ovanåker | 216,1 poäng |
| 7 | Hofors | 213,9 poäng |
| 8 | Nordanstig | 210,4 poäng |
| 9 | Ockelbo | 210,2 poäng |
| 10 | Sandviken | 208,4 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
| Rang | Kommun | Arbetslöshet 18–65 år |
|---|---|---|
| 1 | Hudiksvall | 6,0 % |
| 2 | Ovanåker | 6,3 % |
| 3 | Nordanstig | 6,4 % |
| 4 | Ljusdal | 7,1 % |
| 5 | Ockelbo | 7,6 % |
| 6 | Hofors | 8,2 % |
| 7 | Bollnäs | 9,3 % |
| 8 | Gävle | 9,3 % |
| 9 | Sandviken | 9,3 % |
| 10 | Söderhamn | 9,9 % |
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Hofors | 395 500 kr |
| 2 | Gävle | 394 000 kr |
| 3 | Sandviken | 391 900 kr |
| 4 | Hudiksvall | 386 700 kr |
| 5 | Ockelbo | 373 600 kr |
| 6 | Ovanåker | 372 500 kr |
| 7 | Söderhamn | 369 500 kr |
| 8 | Ljusdal | 369 400 kr |
| 9 | Nordanstig | 365 100 kr |
| 10 | Bollnäs | 364 200 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Ockelbo | 82,8 % |
| 2 | Hudiksvall | 80,2 % |
| 3 | Gävle | 72,1 % |
| 4 | Söderhamn | 71,9 % |
Saknar värde för 2025: Bollnäs (senast 2024), Hofors (senast 2023), Ljusdal (senast 2024), Nordanstig (senast 2021), Sandviken (senast 2022).
Direktjämförelser i Gävleborgs län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Gävleborgs läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Gävleborgs län
Hur många kommuner finns i Gävleborgs län?
Gävleborgs län består av 10 kommuner: Bollnäs, Gävle, Hofors, Hudiksvall, Ljusdal, Nordanstig, Ockelbo, Ovanåker, Sandviken, Söderhamn.
Vilken är den största kommunen i Gävleborgs län?
Gävle är den folkrikaste kommunen i Gävleborgs län med 104 108 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Gävleborgs län?
Hudiksvall och Sandviken delar den lägsta kommunala skattesatsen i Gävleborgs län, 33,12 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Gävleborgs län?
Bollnäs har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Gävleborgs läns kommuner, 222,2 poäng (2026).
Vilken region tillhör Gävleborgs län?
Kommunerna i Gävleborgs län ingår i Region Gävleborg, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Gävleborgs län
De fem kommuner i Gävleborgs län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Gävleborgs län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Hudiksvall | 33,12 % |
| 1 | Sandviken | 33,12 % |
| 3 | Söderhamn | 33,17 % |
| 4 | Bollnäs | 33,37 % |
| 4 | Ovanåker | 33,37 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Bollnäs | 222,2 poäng |
| 2 | Gävle | 221,1 poäng |
| 3 | Hudiksvall | 219,7 poäng |
| 4 | Ljusdal | 216,4 poäng |
| 5 | Söderhamn | 216,3 poäng |
Lägst brottslighet 2025
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Ovanåker | 6 748 per 100 000 inv. |
| 2 | Ljusdal | 7 691 per 100 000 inv. |
| 3 | Ockelbo | 7 752 per 100 000 inv. |
| 4 | Nordanstig | 8 271 per 100 000 inv. |
| 5 | Hofors | 8 719 per 100 000 inv. |
Högst medianinkomst 2024
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Hofors | 395 500 kr |
| 2 | Gävle | 394 000 kr |
| 3 | Sandviken | 391 900 kr |
| 4 | Hudiksvall | 386 700 kr |
| 5 | Ockelbo | 373 600 kr |
Regionfullmäktige Region Gävleborg — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 25 | 24 | -1 |
| Moderaterna | 14 | 14 | ±0 |
| Sverigedemokraterna | 15 | 14 | -1 |
| Vänsterpartiet | 6 | 7 | +1 |
| Centerpartiet | 6 | 6 | ±0 |
| Kristdemokraterna | 5 | 5 | ±0 |
| Miljöpartiet | 0 | 3 | +3 |
| Övriga partier | 4 | 2 | -2 |
Så har Region Gävleborg styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026MKDSDÖvr.Lokalt parti: Sjukvårdspartiet GävleborgBorgerligt styre där SD ingår
- 2018–2022CSVMPSKR:s klassning:
BL - 2014–2018CSVMPSKR:s klassning:
BL - 2010–2014CSMPSKR:s klassning:
BL
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Region Gävleborg
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 2836,8 % | 2634,3 % | 2431,6 % | 2532,0 % | 2430,7 % | -4 |
| Moderaterna | 1520,0 % | 1316,9 % | 1114,9 % | 1417,2 % | 1418,3 % | -1 |
| Sverigedemokraterna | 46,0 % | 811,3 % | 1114,9 % | 1518,7 % | 1418,7 % | +10 |
| Centerpartiet | 67,8 % | 67,6 % | 89,8 % | 67,5 % | 67,3 % | ±0 |
| Vänsterpartiet | 67,3 % | 68,2 % | 78,5 % | 67,9 % | 78,5 % | +1 |
| Kristdemokraterna | 34,4 % | 33,9 % | 45,1 % | 56,2 % | 56,5 % | +2 |
| Miljöpartiet | 45,5 % | 45,2 % | 23,1 % | 02,5 % | 33,4 % | -1 |
| Liberalerna | 56,3 % | 34,4 % | 34,6 % | 02,9 % | 02,6 % | -5 |
| Övriga partier | 46,0 % | 68,3 % | 57,6 % | 45,2 % | 24,0 % | -2 |
| Mandat totalt | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | ±0 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Gävleborgs län
SCBs regionala opinionssiffra för Norra Mellansverige — inte en mätning av Gävleborgs län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.