Jämförelse · Gävleborgs län
Ljusdal vs Sandviken — vilket är bäst att bo i? Ljusdal har 18 377 invånare och Sandviken har 38 033 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Ljusdal ett bättre värde på 32 och Sandviken på 21.
Ljusdal
32
nyckeltal i topp
vs
Sandviken
21
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Ljusdal jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Sandviken
Riket
Folkmängd jämförs ej 18 377 38 033 10 605 529 Befolkningsförändring −0,4 % −0,9 % 0,2 % Medelålder 47,1 år 45,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,6 % 25,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,1 % 21,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 9,7 % 18,4 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Ljusdal jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Sandviken
Riket
Kommunal skattesats 33,87 % 33,12 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 1 020 kr/inv. 2 237 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 51,2 %
★
(bättre värde) 27,4 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 79 690 kr/inv. 73 186 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Ljusdal jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Sandviken
Riket
Meritvärde åk 9 216,4 poäng
★
(bättre värde) 208,4 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,4 poäng
★
(bättre värde) 208,9 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 84,8 %
★
(bättre värde) 71,8 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 71,9 %
★
(bättre värde) 60,4 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 10,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 199 434 kr 188 314 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Ljusdal jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Sandviken
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år
★
(bättre värde) 80,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,5 dagar 11,0 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 %
★
(bättre värde) 11,4 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 91,8 % 94,0 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,4 %
★
(bättre värde) 67,6 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,4 %
★
(bättre värde) 7,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,5 %
★
(bättre värde) 60,8 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Ljusdal jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Sandviken
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,8 % (2024) 77,3 % (2022) 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 691 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 412 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Ljusdal jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Sandviken
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,1 %
★
(bättre värde) 9,3 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,2 %
★
(bättre värde) 7,0 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 369 400 kr 391 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 13,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,6 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,4 %
★
(bättre värde) 79,7 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 78,4 index (0–100) (2025) 80,7 index (0–100) (2024) – Utpendling, andel 18,1 % 29,8 % – Inpendling, andel 12,2 % 27,8 % –
Boende Boende — Ljusdal jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Sandviken
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,1 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,7 %
★
(bättre värde) 14,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 117,97 kr/kvm
★
(bättre värde) 132,89 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,56 kr/kvm 23,51 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 92 kr/kvm
★
(bättre värde) 124 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm 193 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 15 281 kr/kvm 16 384 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 17 402 kr/kvm 10 714 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 17 793 kr/kvm 21 465 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 190,2 per 1 000 inv. 192,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 38,4 per 1 000 inv. 94,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 327,3 per 1 000 inv. 241,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 556,0 per 1 000 inv. 527,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,6 % −3,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 17 822 36 830 10 633 801 Mediannettoinkomst 273 100 kr/inv. 290 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 16,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 55,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Ljusdal jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Sandviken
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,4 %
★
(bättre värde) 81,0 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,9 % 84,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,0 % 45,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 39,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Ljusdal jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Sandviken
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 54,2 % (2024) 52,6 % (2022) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Ljusdal jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Sandviken
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,0 %
★
(bättre värde) 8,3 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Ljusdal jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Sandviken
Riket
Cykelväg per invånare 2,77 m/inv 3,34 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,1 % 99,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 59,1 % 86,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Ljusdal jämfört med Sandviken, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ljusdal Sandviken
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,1 %
★
(bättre värde) 7,4 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,5 %
★
(bättre värde) 7,3 % 9,0 %
Sammanfattning Sandviken har lägre kommunalskatt (33,12 %) jämfört med Ljusdal (33,87 %), en skillnad på 0,75 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ljusdal (216,4 poäng) 8,0 poäng högre än Sandviken (208,4 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Sandviken (391 900 kr) än i Ljusdal (369 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Ljusdal eller flytta till Sandviken .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Ljusdal eller Sandviken? Den totala kommunala skattesatsen är 33,87 % i Ljusdal och 33,12 % i Sandviken (2026). Sandviken har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,75 procentenheter motsvarar ungefär 160 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Ljusdal eller Sandviken? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,4 poäng i Ljusdal och 208,4 poäng i Sandviken (2026). Ljusdal har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Ljusdal eller Sandviken? Ljusdal har 18 377 invånare och Sandviken har 38 033 (2025). Sandviken är alltså den större av de två kommunerna. Sandviken har ungefär 2,1 gånger fler invånare än Ljusdal. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 400 kr i Ljusdal och 391 900 kr i Sandviken per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.