Kommunatlas
Jämförelse · Gävleborgs län

Hudiksvall vs Ljusdal — vilket är bäst att bo i?

Hudiksvall har 37 341 invånare och Ljusdal har 18 377 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Hudiksvall ett bättre värde på 32 och Ljusdal på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Folkmängd jämförs ej 37 341 18 377 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % −0,4 % 0,2 %
Medelålder 46,0 år 47,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,5 % 29,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,8 % 20,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 10,2 % 9,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Kommunal skattesats 33,12 % (bättre värde) 33,87 % 32,38 %
Årets resultat 2 541 kr/inv. (bättre värde) 1 020 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 56,6 % (bättre värde) 51,2 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 73 576 kr/inv. 79 690 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Meritvärde åk 9 219,7 poäng (bättre värde) 216,4 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,0 poäng (bättre värde) 217,4 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 85,4 % (bättre värde) 84,8 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 72,7 % (bättre värde) 71,9 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare 10,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 191 843 kr 199 434 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 88,3 % 90,1 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % 79 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 51 dagar (2025) 92 dagar (2023) –

Hälsa

Hälsa — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,9 år 81,3 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,2 dagar 14,5 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,9 % 10,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,2 % (bättre värde) 91,8 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,4 % 70,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,4 % 4,4 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,5 % 63,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 32,8 % 25,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,3 % 4,2 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 80,2 % (2025) 84,8 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 246 per 100 000 inv. 7 691 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,0 % (bättre värde) 7,1 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,8 % (bättre värde) 6,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 386 700 kr (bättre värde) 369 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,8 per 1 000 inv. 13,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,6 % (bättre värde) 83,4 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 82,1 index (0–100) (bättre värde) 78,4 index (0–100) –
Utpendling, andel 13,9 % 18,1 % –
Inpendling, andel 15,8 % 12,2 % –

Miljö

Miljö — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Insamlat kommunalt avfall 407 kg/inv 388 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 31 % (bättre värde) 16 % –
Andel elbilar 4,6 % (bättre värde) 2,8 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,71 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,44 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,7 % (bättre värde) 10,7 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 71,55 kr/kvm (bättre värde) 117,97 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24,57 kr/kvm (bättre värde) 25,56 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 100 kr/kvm 92 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 285 kr/kvm 213 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 17 370 kr/kvm 15 281 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 17 313 kr/kvm 17 402 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 21 566 kr/kvm 17 793 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 200,0 per 1 000 inv. 190,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 68,5 per 1 000 inv. 38,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 269,0 per 1 000 inv. 327,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 537,6 per 1 000 inv. 556,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,5 % −2,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 36 692 17 822 10 633 801
Mediannettoinkomst 290 500 kr/inv. (bättre värde) 273 100 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 18,7 per 100 000 inv. 16,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,2 % (bättre värde) 81,4 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,6 % (bättre värde) 82,9 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,0 % (bättre värde) 42,0 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Elever i kulturskola, andel 11,8 % 18,8 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 147 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,01 lån/inv 9,24 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 60,0 % (2025) 54,2 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,2 % (bättre värde) 8,0 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Cykelväg per invånare 2,24 m/inv 2,77 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % (bättre värde) 98,1 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 71,3 % (bättre värde) 59,1 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,2 % (bättre värde) 8,1 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 % (bättre värde) 7,5 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hudiksvall jämfört med Ljusdal, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hudiksvall Ljusdal Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 39,4 % (bättre värde) 30,6 % 48,5 %

Sammanfattning

Hudiksvall har lägre kommunalskatt (33,12 %) jämfört med Ljusdal (33,87 %), en skillnad på 0,75 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hudiksvall (219,7 poäng) 3,3 poäng högre än Ljusdal (216,4 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hudiksvall eller flytta till Ljusdal.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hudiksvall eller Ljusdal?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,12 % i Hudiksvall och 33,87 % i Ljusdal (2026). Hudiksvall har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,75 procentenheter motsvarar ungefär 160 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hudiksvall eller Ljusdal?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,7 poäng i Hudiksvall och 216,4 poäng i Ljusdal (2026). Hudiksvall har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 3,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Hudiksvall eller Ljusdal?

Hudiksvall har 37 341 invånare och Ljusdal har 18 377 (2025). Hudiksvall är alltså den större av de två kommunerna. Hudiksvall har ungefär 2,0 gånger fler invånare än Ljusdal. Medianinkomsten (20–64 år) är 386 700 kr i Hudiksvall och 369 400 kr i Ljusdal per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2023–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Hudiksvall och Ljusdal.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.