Jämförelse · Gävleborgs län
Bollnäs vs Ovanåker — vilket är bäst att bo i? Bollnäs har 26 018 invånare och Ovanåker har 11 272 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Ovanåker ett bättre värde på 29 och Bollnäs på 23.
Bollnäs
23
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Ovanåker
29
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Bollnäs jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ovanåker
Riket
Folkmängd jämförs ej 26 018 11 272 10 605 529 Befolkningsförändring −0,9 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 45,9 år 46,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 29,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,3 % 21,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,2 % 7,7 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Bollnäs jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ovanåker
Riket
Meritvärde åk 9 214,6 poäng 215,5 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 216,5 poäng
★
(bättre värde) 214,9 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 82,4 %
★
(bättre värde) 78,2 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 74,3 %
★
(bättre värde) 66,9 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 9,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 185 908 kr 201 708 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Bollnäs jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ovanåker
Riket
Medellivslängd 80,8 år 81,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,4 dagar 13,7 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % 8,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 %
★
(bättre värde) 90,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,6 % 71,2 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,4 % 7,2 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,8 % 63,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Bollnäs jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ovanåker
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,1 % – 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 552 per 100 000 inv. 6 748 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Bollnäs jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ovanåker
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 7,2 % 4,3 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,9 %
★
(bättre värde) 7,5 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 364 200 kr 372 500 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,7 per 1 000 inv. 9,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,3 % 84,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 75,4 index (0–100) – Utpendling, andel 23,3 % 22,4 % – Inpendling, andel 19,0 % 20,4 % –
Boende Boende — Bollnäs jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ovanåker
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 13,0 %
★
(bättre värde) 14,1 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 79,55 kr/kvm
★
(bättre värde) 92,29 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19 kr/år
★
(bättre värde) 20 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 100 kr/kvm 100 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 218 kr/kvm
★
(bättre värde) 295 kr/kvm – Fastighetspris småhus 14 267 kr/kvm 10 450 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 12 043 kr/kvm 4 497 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 761 kr/kvm 10 824 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 224,3 per 1 000 inv. 200,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 48,3 per 1 000 inv. 12,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 273,5 per 1 000 inv. 322,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 546,4 per 1 000 inv. 534,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −3,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 25 320 10 972 10 633 801 Mediannettoinkomst 272 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 272 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 61,5 per 100 000 inv. 17,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Bollnäs jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ovanåker
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 82,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 85,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,4 %
★
(bättre värde) 41,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 40,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Bollnäs jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ovanåker
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,4 %
★
(bättre värde) 8,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Bollnäs jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ovanåker
Riket
Cykelväg per invånare 2,87 m/inv 3,87 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 %
★
(bättre värde) 98,9 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 72,1 %
★
(bättre värde) 44,6 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Bollnäs jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Ovanåker
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 %
★
(bättre värde) 8,4 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,8 % 7,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Bollnäs eller Ovanåker? Den totala kommunala skattesatsen är 33,37 % i Bollnäs och 33,37 % i Ovanåker (2026). Kommunerna har samma skattesats. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Bollnäs eller Ovanåker? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,6 poäng i Bollnäs och 215,5 poäng i Ovanåker (2025). Ovanåker har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 0,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Bollnäs eller Ovanåker? Bollnäs har 26 018 invånare och Ovanåker har 11 272 (2025). Bollnäs är alltså den största av de två kommunerna. Bollnäs har ungefär 2,3 gånger fler invånare än Ovanåker. Medianinkomsten (20–64 år) är 364 200 kr i Bollnäs och 372 500 kr i Ovanåker per år. Källa: SCB via Kolada.