Kommunatlas
Jämförelse · Kronobergs län

Älmhult vs Markaryd — vilket är bäst att bo i?

Älmhult har 17 579 invånare och Markaryd har 9 862 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Älmhult ett bättre värde på 33 och Markaryd på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Folkmängd jämförs ej 17 579 9 862 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % −0,8 % 0,2 %
Medelålder 42,4 år 45,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,2 % 25,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,0 % 21,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 26,6 % 24,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Kommunal skattesats 33,86 % 33,31 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 736 kr/inv. (bättre värde) −1 394 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 23,5 % 41,4 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 75 479 kr/inv. 76 521 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Meritvärde åk 9 218,4 poäng (bättre värde) 200,0 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 219,7 poäng (bättre värde) 201,1 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 83,3 % (bättre värde) 71,2 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 61,0 % (bättre värde) 56,8 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare (bättre värde) 10,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 187 959 kr 210 848 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 81 % 89 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 82 % 86 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 142 dagar 63 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Medellivslängd 83,0 år (bättre värde) 81,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,1 dagar (bättre värde) 10,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,0 % (bättre värde) 9,6 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,8 % 94,4 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 % (bättre värde) 66,6 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,3 % (bättre värde) 10,2 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,4 % (bättre värde) 60,0 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 33,6 % (bättre värde) 44,2 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,4 % (bättre värde) 5,3 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,6 % 77,8 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 10 019 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 323 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,7 % 5,6 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,5 % (bättre värde) 4,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 410 600 kr (bättre värde) 372 100 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,2 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,4 % (bättre värde) 80,9 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 81,4 index (0–100)
Utpendling, andel 20,5 % 23,6 %
Inpendling, andel 35,1 % 41,1 %

Miljö

Miljö — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Insamlat kommunalt avfall 414 kg/inv (bättre värde) 415 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 18 % 22 % (bättre värde)
Andel elbilar 5,5 % (bättre värde) 3,9 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,96 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,80 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 19,5 % 19,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 119,52 kr/kvm 90,81 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 42 kr/år (bättre värde) 44 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 283 kr/kvm 272 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 17 340 kr/kvm 9 391 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 14 842 kr/kvm 5 994 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 209 kr/kvm 12 706 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 177,0 per 1 000 inv. 190,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 42,1 per 1 000 inv. 19,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 263,3 per 1 000 inv. 309,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 482,5 per 1 000 inv. 519,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,1 per 1 000 inv. 1,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,7 % −4,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 17 075 9 543 10 633 801
Mediannettoinkomst 308 900 kr/inv. (bättre värde) 278 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 28,4 per 100 000 inv. 20,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 32 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % (bättre värde) 76,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % (bättre värde) 83,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % (bättre värde) 43,7 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 51,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Elever i kulturskola, andel 7,4 % 11,7 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 050 kr/elev 797 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,42 lån/inv (bättre värde) 4,45 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,9 % 62,0 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,9 % (bättre värde) 6,6 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Cykelväg per invånare 3,49 m/inv 4,57 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,8 % 99,4 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 46,7 % 57,0 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 % 7,8 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 13,3 % (bättre värde) 12,5 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Älmhult jämfört med Markaryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Markaryd Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 45,3 % (bättre värde) 27,2 % 48,5 %

Sammanfattning

Älmhult och Markaryd har nästan identisk kommunalskatt (33,86 % respektive 33,31 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Älmhult (218,4 poäng) 18,4 poäng högre än Markaryd (200,0 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Älmhult (410 600 kr) än i Markaryd (372 100 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Älmhult eller flytta till Markaryd.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Älmhult eller Markaryd?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,86 % i Älmhult och 33,31 % i Markaryd (2026). Markaryd har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar i storleksordningen 192 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Älmhult eller Markaryd?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 218,4 poäng i Älmhult och 200,0 poäng i Markaryd (2025). Älmhult har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 18,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Älmhult eller Markaryd?

Älmhult har 17 579 invånare och Markaryd har 9 862 (2025). Älmhult är alltså den största av de två kommunerna. Älmhult har ungefär 1,8 gånger fler invånare än Markaryd. Medianinkomsten (20–64 år) är 410 600 kr i Älmhult och 372 100 kr i Markaryd per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare