Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Järfälla vs Täby — vilket är bäst att bo i?

Järfälla har 90 180 invånare och Täby har 78 514 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Täby ett bättre värde på 42 och Järfälla på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Folkmängd jämförs ej 90 180 78 514 10 605 529
Befolkningsförändring 1,4 % 1,0 % 0,2 %
Medelålder 39,4 år 41,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 15,9 % 19,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,1 % 25,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 37,0 % 20,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Kommunal skattesats 31,52 % 29,88 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 862 kr/inv. 11 950 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 30,0 % 55,5 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 61 814 kr/inv. 58 233 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Meritvärde åk 9 229,0 poäng 260,3 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 233,2 poäng 261,3 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 85,6 % 93,3 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 70,1 % 87,6 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 14,3 elever/lärare 14,1 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 185 171 kr 174 596 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 80 % 83 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % (bättre värde) 75 % 79 %
Väntetid till äldreboende 73 dagar 22 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Medellivslängd 82,6 år 84,5 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,6 dagar 6,3 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % (bättre värde) 12,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 88,3 % 92,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 % 79,0 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,0 % 3,3 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 % 75,6 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 31,0 % 19,2 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,2 % 1,5 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,5 % 88,8 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 15 104 per 100 000 inv. 9 379 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,4 % 3,2 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % 1,8 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 405 500 kr 521 300 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 12,8 per 1 000 inv. 13,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,4 % 84,3 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,2 index (0–100) (bättre värde) 76,7 index (0–100)
Utpendling, andel 72,7 % 74,9 %
Inpendling, andel 59,5 % 61,2 %

Miljö

Miljö — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Insamlat kommunalt avfall 355 kg/inv (bättre värde) 433 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 47 % (bättre värde) 19 %
Andel elbilar 8,4 % 12,7 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,01 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 1,02 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 5,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 20,6 % 10,5 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 90,08 kr/kvm 84,02 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år 20 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 117 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 227 kr/kvm (bättre värde) 256 kr/kvm
Fastighetspris småhus 40 976 kr/kvm 59 144 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 29 867 kr/kvm 44 095 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 36 595 kr/kvm 56 768 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 153,5 per 1 000 inv. 55,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 185,8 per 1 000 inv. 212,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 111,2 per 1 000 inv. 181,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 450,6 per 1 000 inv. 448,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 6,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 5,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 17,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 15,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 11,0 % 7,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 93 468 80 764 10 633 801
Mediannettoinkomst 325 700 kr/inv. 420 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 29,9 per 100 000 inv. 11,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 133 kr/inv. 196 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 74,0 % 86,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,0 % 90,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,6 % 66,6 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Elever i kulturskola, andel 7,0 % 14,9 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 507 kr/elev (bättre värde) 2 719 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,23 lån/inv 5,10 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,7 % 87,7 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 % 2,7 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Cykelväg per invånare 2,29 m/inv 2,38 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 97,1 % (bättre värde) 93,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,9 % (bättre värde) 5,9 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 4,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 4,0 % 5,4 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Järfälla jämfört med Täby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Täby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 50,8 % 67,7 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Täby har lägre kommunalskatt (29,88 %) jämfört med Järfälla (31,52 %), en skillnad på 1,64 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Täby (260,3 poäng) 31,3 poäng högre än Järfälla (229,0 poäng). Medianinkomsten är 29 % högre i Täby (521 300 kr) än i Järfälla (405 500 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Järfälla eller flytta till Täby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Järfälla eller Täby?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,52 % i Järfälla och 29,88 % i Täby (2026). Täby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,64 procentenheter motsvarar i storleksordningen 574 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Järfälla eller Täby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 229,0 poäng i Järfälla och 260,3 poäng i Täby (2025). Täby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 31,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Järfälla eller Täby?

Järfälla har 90 180 invånare och Täby har 78 514 (2025). Järfälla är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 405 500 kr i Järfälla och 521 300 kr i Täby per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare