Jämförelse · Stockholms län
Järfälla vs Nacka — vilket är bäst att bo i? Järfälla har 90 180 invånare och Nacka har 113 730 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Nacka ett bättre värde på 41 och Järfälla på 13.
Järfälla
13
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Nacka
41
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Järfälla jämfört med Nacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Nacka
Riket
Folkmängd jämförs ej 90 180 113 730 10 605 529 Befolkningsförändring 1,4 % 1,4 % 0,2 % Medelålder 39,4 år 40,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 15,9 % 17,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,1 % 26,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 37,0 % 20,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Järfälla jämfört med Nacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Nacka
Riket
Meritvärde åk 9 231,5 poäng 262,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 234,5 poäng 264,0 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 84,8 % 93,0 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 72,7 % 85,9 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 14,3 elever/lärare 14,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 185 171 kr 184 929 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 5,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Järfälla jämfört med Nacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Nacka
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,6 år 83,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,6 dagar 6,0 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 10,6 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 88,3 % 93,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 % 72,5 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,0 %
★
(bättre värde) 5,4 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 % 68,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Järfälla jämfört med Nacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Nacka
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,5 % (2025) 83,4 % (2023) 79,4 % (2025) Anmälda brott 15 104 per 100 000 inv. 9 985 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Järfälla jämfört med Nacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Nacka
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,1 % 5,1 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % 2,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 405 500 kr 500 200 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,8 per 1 000 inv. 15,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,4 % 84,0 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 77,2 index (0–100) 80,9 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 72,7 % 72,1 % – Inpendling, andel 59,5 % 58,8 % –
Boende Boende — Järfälla jämfört med Nacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Nacka
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 20,6 % 16,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 90,08 kr/kvm
★
(bättre värde) 145,23 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,94 kr/kvm 15,37 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 130 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 227 kr/kvm
★
(bättre värde) 242 kr/kvm – Fastighetspris småhus 40 976 kr/kvm 64 571 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 29 867 kr/kvm 54 375 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 36 595 kr/kvm 62 806 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 153,5 per 1 000 inv. 86,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 185,8 per 1 000 inv. 217,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 111,2 per 1 000 inv. 131,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 450,6 per 1 000 inv. 435,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 39,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 6,9 per 1 000 inv. 7,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 17,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 14,8 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 11,0 % 6,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 93 468 116 682 10 633 801 Mediannettoinkomst 325 700 kr/inv. 404 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 29,9 per 100 000 inv. 17,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 133 kr/inv. 97 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Järfälla jämfört med Nacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Nacka
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,6 % 85,7 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,0 % 88,4 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,6 % 66,1 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 49,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Järfälla jämfört med Nacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Nacka
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 % 3,4 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Järfälla jämfört med Nacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Nacka
Riket
Cykelväg per invånare 2,29 m/inv
★
(bättre värde) 1,60 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 97,1 %
★
(bättre värde) 92,2 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Järfälla jämfört med Nacka, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Nacka
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,9 %
★
(bättre värde) 7,3 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 4,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 4,0 % 5,7 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Nacka har lägre kommunalskatt (30,11 %) jämfört med Järfälla (31,52 %), en skillnad på 1,41 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nacka (262,7 poäng) 31,2 poäng högre än Järfälla (231,5 poäng). Medianinkomsten är 23 % högre i Nacka (500 200 kr) än i Järfälla (405 500 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Järfälla eller flytta till Nacka .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Järfälla eller Nacka? Den totala kommunala skattesatsen är 31,52 % i Järfälla och 30,11 % i Nacka (2026). Nacka har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,41 procentenheter motsvarar ungefär 300 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Järfälla eller Nacka? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 231,5 poäng i Järfälla och 262,7 poäng i Nacka (2026). Nacka har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 31,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Järfälla eller Nacka? Järfälla har 90 180 invånare och Nacka har 113 730 (2025). Nacka är alltså den större av de två kommunerna. Nacka har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Järfälla. Medianinkomsten (20–64 år) är 405 500 kr i Järfälla och 500 200 kr i Nacka per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.