Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Järfälla vs Södertälje — vilket är bäst att bo i?

Järfälla har 90 180 invånare och Södertälje har 102 772 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Järfälla ett bättre värde på 35 och Södertälje på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Folkmängd jämförs ej 90 180 102 772 10 605 529
Befolkningsförändring 1,4 % −0,1 % 0,2 %
Medelålder 39,4 år 40,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 15,9 % 17,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,1 % 23,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 37,0 % 44,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Kommunal skattesats 31,52 % (bättre värde) 32,38 % 32,38 %
Årets resultat 3 862 kr/inv. 4 080 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 30,0 % (bättre värde) 27,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 61 814 kr/inv. 69 728 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Meritvärde åk 9 231,5 poäng 238,9 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 234,5 poäng 241,8 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,8 % (bättre värde) 83,5 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 72,7 % 74,4 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 14,3 elever/lärare 11,5 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 185 171 kr 190 203 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 5,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 79,8 % (bättre värde) 77,3 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % 81 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 73 dagar 42 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,6 år (bättre värde) 81,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,6 dagar 9,2 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 9,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 88,3 % 90,4 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 % (bättre värde) 67,8 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,0 % (bättre värde) 11,0 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 % (bättre värde) 51,8 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,0 % 21,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,2 % (bättre värde) 6,2 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,5 % (bättre värde) 58,9 % 79,4 %
Anmälda brott 15 104 per 100 000 inv. 14 486 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,1 % (bättre värde) 11,3 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % 3,7 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 405 500 kr (bättre värde) 371 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 12,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,4 % (bättre värde) 76,9 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,2 index (0–100) (bättre värde) 73,8 index (0–100) –
Utpendling, andel 72,7 % 39,6 % –
Inpendling, andel 59,5 % 47,5 % –

Miljö

Miljö — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Insamlat kommunalt avfall 349 kg/inv (bättre värde) 390 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 47 % 56 % (bättre värde) –
Andel elbilar 8,4 % 17,4 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,01 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 2,76 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 20,6 % (bättre värde) 21,7 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 90,08 kr/kvm (bättre värde) 100,31 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,94 kr/kvm (bättre värde) 21,41 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 112 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 227 kr/kvm 213 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 40 976 kr/kvm 34 647 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 29 867 kr/kvm 25 037 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 36 595 kr/kvm 38 446 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 153,5 per 1 000 inv. 234,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 185,8 per 1 000 inv. 99,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 111,2 per 1 000 inv. 108,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 450,6 per 1 000 inv. 441,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 36,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 6,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 17,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 11,0 % 2,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 93 468 103 169 10 633 801
Mediannettoinkomst 325 700 kr/inv. (bättre värde) 291 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 29,9 per 100 000 inv. (bättre värde) 63,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 133 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,6 % (bättre värde) 69,2 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,0 % (bättre värde) 74,6 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,6 % (bättre värde) 37,0 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 32,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Elever i kulturskola, andel 7,0 % 7,0 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 507 kr/elev (2024) 1 330 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,23 lån/inv (bättre värde) 2,70 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,7 % (bättre värde) 27,1 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 % (bättre värde) 5,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Cykelväg per invånare 2,29 m/inv 2,90 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 97,1 % (bättre värde) 89,0 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,9 % (bättre värde) 7,0 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 4,0 % (bättre värde) 3,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Järfälla jämfört med Södertälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Södertälje Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 50,8 % (bättre värde) 40,4 % 48,5 %

Sammanfattning

Järfälla har lägre kommunalskatt (31,52 %) jämfört med Södertälje (32,38 %), en skillnad på 0,86 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Södertälje (238,9 poäng) 7,4 poäng högre än Järfälla (231,5 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Järfälla (405 500 kr) än i Södertälje (371 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Järfälla eller flytta till Södertälje.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Järfälla eller Södertälje?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,52 % i Järfälla och 32,38 % i Södertälje (2026). Järfälla har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,86 procentenheter motsvarar ungefär 180 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Järfälla eller Södertälje?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 231,5 poäng i Järfälla och 238,9 poäng i Södertälje (2026). Södertälje har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Järfälla eller Södertälje?

Järfälla har 90 180 invånare och Södertälje har 102 772 (2025). Södertälje är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 405 500 kr i Järfälla och 371 000 kr i Södertälje per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 57 jämförbara nyckeltal mellan Järfälla och Södertälje.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.