Jämförelse · Gävleborgs län
Hofors vs Ljusdal — vilket är bäst att bo i? Hofors har 9 138 invånare och Ljusdal har 18 377 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Ljusdal ett bättre värde på 33 och Hofors på 17.
Hofors
17
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Ljusdal
33
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hofors jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Ljusdal
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 138 18 377 10 605 529 Befolkningsförändring −1,5 % −0,4 % 0,2 % Medelålder 46,5 år 47,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 28,5 % 29,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,2 % 20,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,1 % 9,7 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Hofors jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Ljusdal
Riket
Meritvärde åk 9 213,9 poäng 216,4 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,9 poäng 217,4 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 90,3 %
★
(bättre värde) 84,8 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 81,6 %
★
(bättre värde) 71,9 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare 10,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 212 596 kr 199 434 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hofors jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Ljusdal
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,9 år 81,3 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,9 dagar
★
(bättre värde) 14,5 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,9 % 10,0 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,2 %
★
(bättre värde) 91,8 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 60,3 % 70,4 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,0 % 4,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,3 % 63,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Hofors jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Ljusdal
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,4 % (2023) 84,8 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 719 per 100 000 inv. 7 691 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hofors jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Ljusdal
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,2 % 7,1 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,1 %
★
(bättre värde) 6,2 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 395 500 kr
★
(bättre värde) 369 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 7,7 per 1 000 inv. 13,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,4 % 83,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 78,4 index (0–100) – Utpendling, andel 33,1 % 18,1 % – Inpendling, andel 22,5 % 12,2 % –
Boende Boende — Hofors jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Ljusdal
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,3 %
★
(bättre värde) 10,7 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 113,50 kr/kvm
★
(bättre värde) 117,97 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,51 kr/kvm
★
(bättre värde) 25,56 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 123 kr/kvm 92 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 240 kr/kvm 213 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 10 771 kr/kvm 15 281 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 3 446 kr/kvm 17 402 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 617 kr/kvm 17 793 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 172,7 per 1 000 inv. 190,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 98,3 per 1 000 inv. 38,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 285,7 per 1 000 inv. 327,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 556,8 per 1 000 inv. 556,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,3 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −4,5 % −2,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 875 17 822 10 633 801 Mediannettoinkomst 287 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 273 100 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 21,9 per 100 000 inv. 16,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 2 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hofors jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Ljusdal
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,4 % 81,4 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 82,9 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 39,4 % 42,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 48,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hofors jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Ljusdal
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,3 %
★
(bättre värde) 8,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hofors jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Ljusdal
Riket
Cykelväg per invånare 3,49 m/inv
★
(bättre värde) 2,77 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 %
★
(bättre värde) 98,1 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 73,2 %
★
(bättre värde) 59,1 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hofors jämfört med Ljusdal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Ljusdal
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % 8,1 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,7 % 3,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,2 %
★
(bättre värde) 7,5 % 9,0 %
Sammanfattning Ljusdal har lägre kommunalskatt (33,87 %) jämfört med Hofors (34,37 %), en skillnad på 0,50 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ljusdal (216,4 poäng) 2,5 poäng högre än Hofors (213,9 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Hofors (395 500 kr) än i Ljusdal (369 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hofors eller flytta till Ljusdal .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hofors eller Ljusdal? Den totala kommunala skattesatsen är 34,37 % i Hofors och 33,87 % i Ljusdal (2026). Ljusdal har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar ungefär 110 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hofors eller Ljusdal? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,9 poäng i Hofors och 216,4 poäng i Ljusdal (2026). Ljusdal har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Hofors eller Ljusdal? Hofors har 9 138 invånare och Ljusdal har 18 377 (2025). Ljusdal är alltså den större av de två kommunerna. Ljusdal har ungefär 2,0 gånger fler invånare än Hofors. Medianinkomsten (20–64 år) är 395 500 kr i Hofors och 369 400 kr i Ljusdal per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.