Jämförelse · Gävleborgs län
Bollnäs vs Hofors — vilket är bäst att bo i? Bollnäs har 26 018 invånare och Hofors har 9 138 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Bollnäs ett bättre värde på 27 och Hofors på 23.
Bollnäs
27
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Hofors
23
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Bollnäs jämfört med Hofors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hofors
Riket
Folkmängd jämförs ej 26 018 9 138 10 605 529 Befolkningsförändring −0,9 % −1,5 % 0,2 % Medelålder 45,9 år 46,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 28,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,3 % 20,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,2 % 13,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Bollnäs jämfört med Hofors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hofors
Riket
Meritvärde åk 9 222,2 poäng
★
(bättre värde) 213,9 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 224,0 poäng
★
(bättre värde) 213,9 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 79,5 % 90,3 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 71,6 % 81,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 10,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 185 908 kr 212 596 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Bollnäs jämfört med Hofors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hofors
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,8 år
★
(bättre värde) 78,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,4 dagar 12,9 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 %
★
(bättre värde) 13,9 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % 93,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,6 %
★
(bättre värde) 60,3 % 71,0 % Dagligrökare, andel 7,4 % 7,0 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,8 %
★
(bättre värde) 62,3 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Bollnäs jämfört med Hofors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hofors
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,1 % (2024) 73,4 % (2023) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 552 per 100 000 inv. 8 719 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Bollnäs jämfört med Hofors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hofors
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,3 % 8,2 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,9 % 6,1 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 364 200 kr 395 500 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 7,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,3 % 81,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Utpendling, andel 23,3 % 33,1 % – Inpendling, andel 19,0 % 22,5 % –
Boende Boende — Bollnäs jämfört med Hofors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hofors
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 13,0 % 10,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 79,55 kr/kvm
★
(bättre värde) 113,50 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 18,89 kr/kvm
★
(bättre värde) 23,51 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 100 kr/kvm
★
(bättre värde) 123 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 218 kr/kvm
★
(bättre värde) 240 kr/kvm – Fastighetspris småhus 14 267 kr/kvm 10 771 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 12 043 kr/kvm 3 446 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 761 kr/kvm 19 617 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 224,3 per 1 000 inv. 172,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 48,3 per 1 000 inv. 98,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 273,5 per 1 000 inv. 285,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 546,4 per 1 000 inv. 556,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −4,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 25 320 8 875 10 633 801 Mediannettoinkomst 272 800 kr/inv. 287 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 61,5 per 100 000 inv. 21,9 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 2 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Bollnäs jämfört med Hofors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hofors
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,3 %
★
(bättre värde) 80,4 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,3 %
★
(bättre värde) 82,0 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,4 %
★
(bättre värde) 39,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 48,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Bollnäs jämfört med Hofors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hofors
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,4 % 7,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Bollnäs jämfört med Hofors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hofors
Riket
Cykelväg per invånare 2,87 m/inv 3,49 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % 99,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 72,1 % 73,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Bollnäs jämfört med Hofors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bollnäs Hofors
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 %
★
(bättre värde) 6,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 4,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,8 % 8,2 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Bollnäs har lägre kommunalskatt (33,37 %) jämfört med Hofors (34,37 %), en skillnad på 1,00 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Bollnäs (222,2 poäng) 8,3 poäng högre än Hofors (213,9 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Hofors (395 500 kr) än i Bollnäs (364 200 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Bollnäs eller flytta till Hofors .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Bollnäs eller Hofors? Den totala kommunala skattesatsen är 33,37 % i Bollnäs och 34,37 % i Hofors (2026). Bollnäs har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,00 procentenheter motsvarar ungefär 210 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Bollnäs eller Hofors? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,2 poäng i Bollnäs och 213,9 poäng i Hofors (2026). Bollnäs har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Bollnäs eller Hofors? Bollnäs har 26 018 invånare och Hofors har 9 138 (2025). Bollnäs är alltså den större av de två kommunerna. Bollnäs har ungefär 2,8 gånger fler invånare än Hofors. Medianinkomsten (20–64 år) är 364 200 kr i Bollnäs och 395 500 kr i Hofors per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.