Kommunatlas
Jämförelse · Gävleborgs län

Hofors vs Hudiksvall — vilket är bäst att bo i?

Hofors har 9 138 invånare och Hudiksvall har 37 341 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Hudiksvall ett bättre värde på 39 och Hofors på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Folkmängd jämförs ej 9 138 37 341 10 605 529
Befolkningsförändring −1,5 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 46,5 år 46,0 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 28,5 % 27,5 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,2 % 20,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,1 % 10,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Kommunal skattesats 34,37 % 33,12 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −196 kr/inv. 2 541 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 15,9 % 56,6 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 506 kr/inv. 73 576 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Meritvärde åk 9 210,1 poäng 215,9 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,8 poäng 216,5 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 83,8 % (bättre värde) 83,4 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 74,7 % (bättre värde) 69,0 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare (bättre värde) 10,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 212 596 kr 191 843 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 88 % 88 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 71 % 78 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 46 dagar (bättre värde) 51 dagar

Hälsa

Hälsa — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Medellivslängd 78,9 år 80,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,9 dagar (bättre värde) 15,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 13,9 % 10,9 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,2 % 93,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,3 % 70,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,0 % 6,4 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,3 % 63,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 34,5 % 32,8 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,7 % 4,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,4 % 80,2 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 719 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 246 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,4 % 4,4 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,1 % 5,8 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 395 500 kr (bättre värde) 386 700 kr 401 400 kr
Nystartade företag 7,7 per 1 000 inv. 10,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,4 % 83,6 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 82,1 index (0–100)
Utpendling, andel 33,1 % 13,9 %
Inpendling, andel 22,5 % 15,8 %

Miljö

Miljö — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Insamlat kommunalt avfall 383 kg/inv 373 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 30 % 31 % (bättre värde)
Andel elbilar 2,2 % 4,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 9,87 ton CO2-ekv/inv 4,71 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,3 % 9,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 113,50 kr/kvm 71,55 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år (bättre värde) 25 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 123 kr/kvm 100 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 240 kr/kvm (bättre värde) 285 kr/kvm
Fastighetspris småhus 10 771 kr/kvm 17 370 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 3 446 kr/kvm 17 313 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 617 kr/kvm 21 566 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 172,7 per 1 000 inv. 200,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 98,3 per 1 000 inv. 68,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 285,7 per 1 000 inv. 269,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 556,8 per 1 000 inv. 537,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,3 per 1 000 inv. 5,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −4,5 % −0,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 875 36 692 10 633 801
Mediannettoinkomst 287 900 kr/inv. 290 500 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 21,9 per 100 000 inv. 18,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 2 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 82,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 85,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 39,4 % 47,0 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 48,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Elever i kulturskola, andel 11,8 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,71 lån/inv 7,01 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 41,5 % 60,0 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,3 % 7,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Cykelväg per invånare 3,49 m/inv (bättre värde) 2,24 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % (bättre värde) 99,4 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 73,2 % (bättre värde) 71,3 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % 8,2 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,7 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,2 % (bättre värde) 8,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hofors jämfört med Hudiksvall, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Hudiksvall Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 27,1 % 39,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Hudiksvall har lägre kommunalskatt (33,12 %) jämfört med Hofors (34,37 %), en skillnad på 1,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hudiksvall (215,9 poäng) 5,8 poäng högre än Hofors (210,1 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hofors eller flytta till Hudiksvall.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hofors eller Hudiksvall?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,37 % i Hofors och 33,12 % i Hudiksvall (2026). Hudiksvall har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 438 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hofors eller Hudiksvall?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,1 poäng i Hofors och 215,9 poäng i Hudiksvall (2025). Hudiksvall har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 5,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Hofors eller Hudiksvall?

Hofors har 9 138 invånare och Hudiksvall har 37 341 (2025). Hudiksvall är alltså den största av de två kommunerna. Hudiksvall har ungefär 4,1 gånger fler invånare än Hofors. Medianinkomsten (20–64 år) är 395 500 kr i Hofors och 386 700 kr i Hudiksvall per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare