Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Malung-Sälen vs Mora — vilket är bäst att bo i?

Malung-Sälen har 10 192 invånare och Mora har 20 419 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 57 jämförbara nyckeltal ligger kommunerna jämnt — 28 vardera.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Folkmängd jämförs ej 10 192 20 419 10 605 529
Befolkningsförändring −0,6 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 46,9 år 46,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,9 % 29,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 18,6 % 20,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,3 % 9,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Kommunal skattesats 34,45 % 34,32 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 732 kr/inv. (bättre värde) 674 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 39,3 % 41,0 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 78 141 kr/inv. 80 207 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Meritvärde åk 9 222,7 poäng (bättre värde) 208,0 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 223,4 poäng (bättre värde) 211,3 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 86,2 % (bättre värde) 81,0 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 80,9 % (bättre värde) 63,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 212 138 kr 215 569 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89 % 90 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 63 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 42 dagar (bättre värde) 98 dagar

Hälsa

Hälsa — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Medellivslängd 81,9 år (bättre värde) 81,1 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,3 dagar (bättre värde) 15,6 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 % (bättre värde) 11,7 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,3 % 96,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,7 % 68,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,3 % (bättre värde) 5,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,4 % 64,6 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 39,6 % 26,3 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,8 % 3,0 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,8 % (bättre värde) 93,2 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 770 per 100 000 inv. 8 023 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,5 % 2,4 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,3 % (bättre värde) 3,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 388 600 kr 392 600 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 15,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,6 % (bättre värde) 85,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 71,2 index (0–100)
Utpendling, andel 13,8 % 18,9 %
Inpendling, andel 13,3 % 25,2 %

Miljö

Miljö — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Insamlat kommunalt avfall 168 kg/inv (bättre värde) 427 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 14 % 18 % (bättre värde)
Andel elbilar 2,2 % 3,7 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,21 ton CO2-ekv/inv 3,84 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 4,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 15,0 % 9,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 133,50 kr/kvm 69,10 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 15 kr/år (bättre värde) 25 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 123 kr/kvm 111 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 156 kr/kvm (bättre värde) 271 kr/kvm
Fastighetspris småhus 18 467 kr/kvm 18 696 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 21 515 kr/kvm 17 238 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 37 258 kr/kvm 22 533 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 220,2 per 1 000 inv. 162,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 156,3 per 1 000 inv. 55,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 359,0 per 1 000 inv. 312,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 735,7 per 1 000 inv. 530,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 4,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,1 % −0,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 052 20 064 10 633 801
Mediannettoinkomst 291 900 kr/inv. 292 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 29,4 per 100 000 inv. 9,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 725 kr/inv. 20 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % 83,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % (bättre värde) 86,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,9 % 59,2 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 37,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Elever i kulturskola, andel 20,8 % (bättre värde) 11,9 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 110 kr/elev 1 882 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,25 lån/inv (bättre värde) 4,69 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 55,7 % 68,4 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,9 % (bättre värde) 3,4 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Cykelväg per invånare 2,18 m/inv 3,11 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,4 % 98,8 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 52,6 % 79,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % (bättre värde) 6,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,5 % 3,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,9 % (bättre värde) 11,3 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Malung-Sälen jämfört med Mora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malung-Sälen Mora Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 28,2 % 38,3 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Malung-Sälen och Mora har nästan identisk kommunalskatt (34,45 % respektive 34,32 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Malung-Sälen (222,7 poäng) 14,7 poäng högre än Mora (208,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Malung-Sälen eller flytta till Mora.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Malung-Sälen eller Mora?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,45 % i Malung-Sälen och 34,32 % i Mora (2026). Mora har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,13 procentenheter motsvarar i storleksordningen 46 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Malung-Sälen eller Mora?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,7 poäng i Malung-Sälen och 208,0 poäng i Mora (2025). Malung-Sälen har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 14,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Malung-Sälen eller Mora?

Malung-Sälen har 10 192 invånare och Mora har 20 419 (2025). Mora är alltså den största av de två kommunerna. Mora har ungefär 2,0 gånger fler invånare än Malung-Sälen. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 600 kr i Malung-Sälen och 392 600 kr i Mora per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare