Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Avesta vs Malung-Sälen — vilket är bäst att bo i?

Avesta har 22 366 invånare och Malung-Sälen har 10 192 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Malung-Sälen ett bättre värde på 41 och Avesta på 16.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Folkmängd jämförs ej 22 366 10 192 10 605 529
Befolkningsförändring −0,2 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 45,6 år 46,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,7 % 27,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,5 % 18,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 16,5 % 13,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Kommunal skattesats 33,95 % (bättre värde) 34,45 % 32,38 %
Årets resultat 627 kr/inv. 732 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 20,7 % 39,3 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 491 kr/inv. 78 141 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Meritvärde åk 9 208,5 poäng 222,7 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 208,3 poäng 223,4 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,8 % 86,2 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 54,6 % 80,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 199 830 kr 212 138 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 86 % 89 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 75 % (bättre värde) 63 % 79 %
Väntetid till äldreboende 22 dagar (bättre värde) 42 dagar

Hälsa

Hälsa — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Medellivslängd 81,3 år 81,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,0 dagar 11,3 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 13,1 % 8,8 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 % 95,3 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,8 % (bättre värde) 60,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,1 % 3,3 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,2 % 64,4 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 30,0 % (bättre värde) 39,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,9 % 3,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 70,8 % 94,8 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 910 per 100 000 inv. 10 770 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,5 % 2,5 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,1 % 2,3 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 389 100 kr (bättre värde) 388 600 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,4 per 1 000 inv. 15,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,5 % 86,6 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,6 index (0–100)
Utpendling, andel 23,2 % 13,8 %
Inpendling, andel 23,5 % 13,3 %

Miljö

Miljö — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Insamlat kommunalt avfall 485 kg/inv 168 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 25 % (bättre värde) 14 %
Andel elbilar 4,1 % (bättre värde) 2,2 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 10,05 ton CO2-ekv/inv 5,21 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 4,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,1 % 15,0 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 61,85 kr/kvm (bättre värde) 133,50 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21 kr/år 15 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 123 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 276 kr/kvm 156 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 14 564 kr/kvm 18 467 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 057 kr/kvm 21 515 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 059 kr/kvm 37 258 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 179,9 per 1 000 inv. 220,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 130,8 per 1 000 inv. 156,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 251,0 per 1 000 inv. 359,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 561,7 per 1 000 inv. 735,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 7,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,0 % 0,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 21 766 10 052 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 100 kr/inv. 291 900 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 76,0 per 100 000 inv. 29,4 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 8 kr/inv. 725 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 83,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 87,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,9 % 48,9 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Elever i kulturskola, andel 9,7 % 20,8 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 638 kr/elev (bättre värde) 2 110 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,77 lån/inv 5,25 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 45,5 % 55,7 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,3 % 2,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Cykelväg per invånare 3,01 m/inv (bättre värde) 2,18 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 % (bättre värde) 98,4 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 71,7 % (bättre värde) 52,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % (bättre värde) 7,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 4,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,5 % 12,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Avesta jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Avesta Malung-Sälen Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 29,9 % (bättre värde) 28,2 % 48,5 %

Sammanfattning

Avesta och Malung-Sälen har nästan identisk kommunalskatt (33,95 % respektive 34,45 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Malung-Sälen (222,7 poäng) 14,2 poäng högre än Avesta (208,5 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Avesta eller flytta till Malung-Sälen.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Avesta eller Malung-Sälen?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,95 % i Avesta och 34,45 % i Malung-Sälen (2026). Avesta har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar i storleksordningen 175 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Avesta eller Malung-Sälen?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,5 poäng i Avesta och 222,7 poäng i Malung-Sälen (2025). Malung-Sälen har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 14,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Avesta eller Malung-Sälen?

Avesta har 22 366 invånare och Malung-Sälen har 10 192 (2025). Avesta är alltså den största av de två kommunerna. Avesta har ungefär 2,2 gånger fler invånare än Malung-Sälen. Medianinkomsten (20–64 år) är 389 100 kr i Avesta och 388 600 kr i Malung-Sälen per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare