Flytta till Falun — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Falun? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Falun har 59 974 invånare och ligger i Dalarnas län.
Kommunalskatten på 34,05 % är 1,67 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Falun på 34,05 % är 1,67 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Falun är 402 900 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Skolresultaten i Falun ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 220,7 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 85,2 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Falun är hög. 89,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 10,4 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Falun
Fastighetspriset för småhus i Falun är 25 852 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 877 800 kr. Bostadsrätter ligger på 23 761 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 663 270 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Falun: 10,2 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Falun och guiden för att köpa bostad i Falun.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Falun är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,1 % (årsmedelvärde 2025) — 2,9 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Falun är 402 900 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Falun jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Falun | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 34,05 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 4,1 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 220,7 | 229,7 | Sämre |
| Trygghet utomhus (2025) | 89,8 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 85,2 % | 83,6 % | Bättre |
| Medianinkomst (2024) | 402 900 kr | 401 400 kr | Bättre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 49,5 % | 48,5 % | Bättre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 25 852 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit (2025) | 78,3 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Falun rätt för dig?
Kommunalskatten i Falun på 34,05 % är 1,67 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Falun är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,1 % (årsmedelvärde 2025) — 2,9 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Skolresultaten i Falun ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 220,7 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 85,2 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Falun är hög. 89,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 10,4 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Falun är 25 852 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 877 800 kr. Bostadsrätter ligger på 23 761 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 663 270 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 78,3 % av invånarna rekommenderar att flytta till Falun (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Falun en förhållandevis stor stad med 59 974 invånare i Dalarnas län. Större städer har bredare utbud men tuffare bostadsmarknad.
Vanliga frågor om att flytta till Falun
Är det dyrt att bo i Falun?
Kommunalskatten i Falun är 34,05 % (2026), vilket är 1,67 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 402 900 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Falun?
Fastighetspriset för småhus i Falun är 25 852 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 877 800 kr. Bostadsrätter ligger på 23 761 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Falun?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Falun är 220,7 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 85,2 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Falun?
Sysselsättningsgraden i Falun är 85,6 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 402 900 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 4,1 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Falun?
89,8 % av invånarna i Falun uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Falun tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Falun?
Falun hade 59 974 invånare år 2025. Det gör Falun till en förhållandevis stor stad.
I vilket län ligger Falun?
Falun kommun ligger i Dalarnas län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Dalarna.
Mer om Falun
- Fullständig statistik om Falun alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Falun skattsida
- Barnfamiljer i Falun skola & förskola
- Trygghet i Falun brott & trygghet
- Befolkning i Falun befolkningsstatistik
- VA-taxa i Falun vatten & avlopp
- Pendling i Falun in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Falun lön efter skatt
Andra kommuner i Dalarnas län du kanske vill jämföra:
Jämför Falun med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.