Jämförelse · Dalarnas län
Borlänge vs Malung-Sälen — vilket är bäst att bo i? Borlänge har 51 354 invånare och Malung-Sälen har 10 192 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Malung-Sälen ett bättre värde på 36 och Borlänge på 16.
Borlänge
16
nyckeltal i topp
vs
Malung-Sälen
36
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Borlänge jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Malung-Sälen
Riket
Folkmängd jämförs ej 51 354 10 192 10 605 529 Befolkningsförändring −0,1 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 42,5 år 46,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,7 % 27,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,0 % 18,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 18,0 % 13,3 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Borlänge jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Malung-Sälen
Riket
Kommunal skattesats 34,40 %
★
(bättre värde) 34,45 % 32,38 % Årets resultat 2 324 kr/inv.
★
(bättre värde) 732 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 25,7 % 39,3 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 76 811 kr/inv. 78 141 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Borlänge jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Malung-Sälen
Riket
Meritvärde åk 9 208,1 poäng 228,5 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,2 poäng 228,6 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 74,7 % 92,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 60,0 % 84,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 193 810 kr 212 138 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Borlänge jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Malung-Sälen
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,7 år 81,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,8 dagar 11,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,6 % 8,8 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 91,1 % 95,3 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,3 %
★
(bättre värde) 60,7 % 71,0 % Dagligrökare, andel 6,7 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,1 % 64,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Borlänge jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Malung-Sälen
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 74,1 % (2024) 94,8 % (2022) 79,4 % (2025) Anmälda brott 11 376 per 100 000 inv. 10 770 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Borlänge jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Malung-Sälen
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,6 % 3,4 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,8 % 2,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 378 100 kr 388 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. 15,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,8 % 86,6 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 76,6 index (0–100) – – Utpendling, andel 25,7 % 13,8 % – Inpendling, andel 36,9 % 13,3 % –
Boende Boende — Borlänge jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Malung-Sälen
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 4,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 19,9 % 15,0 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 70,19 kr/kvm
★
(bättre värde) 133,50 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,36 kr/kvm 15,15 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 106 kr/kvm
★
(bättre värde) 123 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 222 kr/kvm 156 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 21 283 kr/kvm 18 467 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 15 190 kr/kvm 21 515 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 23 181 kr/kvm 37 258 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 199,8 per 1 000 inv. 220,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 110,5 per 1 000 inv. 156,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 205,2 per 1 000 inv. 359,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 515,5 per 1 000 inv. 735,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,8 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 7,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,0 % 0,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 49 976 10 052 10 633 801 Mediannettoinkomst 289 700 kr/inv. 291 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 64,3 per 100 000 inv. 29,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 725 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Borlänge jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Malung-Sälen
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,7 %
★
(bättre värde) 82,3 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,7 % 85,3 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,6 % 48,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 41,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Borlänge jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Malung-Sälen
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 44,4 % (2024) 55,7 % (2022) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Borlänge jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Malung-Sälen
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 % 2,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Borlänge jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Malung-Sälen
Riket
Cykelväg per invånare 3,65 m/inv
★
(bättre värde) 2,18 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 %
★
(bättre värde) 98,4 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 89,7 %
★
(bättre värde) 52,6 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Borlänge jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Malung-Sälen
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 %
★
(bättre värde) 7,2 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,0 % 12,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Borlänge och Malung-Sälen har nästan identisk kommunalskatt (34,40 % respektive 34,45 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Malung-Sälen (228,5 poäng) 20,4 poäng högre än Borlänge (208,1 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Borlänge eller flytta till Malung-Sälen .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Borlänge eller Malung-Sälen? Den totala kommunala skattesatsen är 34,40 % i Borlänge och 34,45 % i Malung-Sälen (2026). Borlänge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Borlänge eller Malung-Sälen? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,1 poäng i Borlänge och 228,5 poäng i Malung-Sälen (2026). Malung-Sälen har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 20,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Borlänge eller Malung-Sälen? Borlänge har 51 354 invånare och Malung-Sälen har 10 192 (2025). Borlänge är alltså den större av de två kommunerna. Borlänge har ungefär 5,0 gånger fler invånare än Malung-Sälen. Medianinkomsten (20–64 år) är 378 100 kr i Borlänge och 388 600 kr i Malung-Sälen per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.