Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Ludvika vs Malung-Sälen — vilket är bäst att bo i?

Ludvika har 26 812 invånare och Malung-Sälen har 10 192 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Malung-Sälen ett bättre värde på 31 och Ludvika på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Folkmängd jämförs ej 26 812 10 192 10 605 529
Befolkningsförändring 0,7 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 44,2 år 46,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,1 % 27,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 18,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 21,0 % 13,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Kommunal skattesats 34,05 % (bättre värde) 34,45 % 32,38 %
Årets resultat 1 654 kr/inv. (bättre värde) 732 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 63,6 % (bättre värde) 39,3 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 78 336 kr/inv. 78 141 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Meritvärde åk 9 206,8 poäng 228,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 206,4 poäng 228,6 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,4 % 92,6 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 54,6 % 84,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,2 elever/lärare 11,1 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 213 796 kr 212 138 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 83,0 % 89,3 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 72 % (bättre värde) 63 % 79 %
Väntetid till äldreboende 21 dagar (2023) 42 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år 81,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,0 dagar (bättre värde) 11,3 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,9 % 8,8 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 89,6 % 95,3 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,6 % (bättre värde) 60,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,1 % 3,3 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 % 64,4 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 34,6 % 39,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,9 % 3,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 75,5 % (2025) 94,8 % (2022) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 143 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 770 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,5 % 3,4 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,7 % 2,3 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 399 100 kr (bättre värde) 388 600 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 15,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,7 % 86,6 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 16,5 % 13,8 % –
Inpendling, andel 24,2 % 13,3 % –

Miljö

Miljö — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Insamlat kommunalt avfall 383 kg/inv 158 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 30 % (bättre värde) 14 % –
Andel elbilar 3,6 % (bättre värde) 2,2 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,53 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,21 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 4,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 18,4 % 15,0 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 113,95 kr/kvm (bättre värde) 133,50 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 26,33 kr/kvm 15,15 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm 123 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm 156 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 13 211 kr/kvm 18 467 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 958 kr/kvm 21 515 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 14 798 kr/kvm 37 258 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 201,6 per 1 000 inv. 220,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 100,9 per 1 000 inv. 156,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 241,1 per 1 000 inv. 359,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 543,6 per 1 000 inv. 735,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,7 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,4 per 1 000 inv. 7,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,8 % 0,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 26 178 10 052 10 633 801
Mediannettoinkomst 292 700 kr/inv. (bättre värde) 291 900 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 11,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 29,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 725 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,9 % 82,3 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,1 % 85,3 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,4 % 48,9 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Elever i kulturskola, andel 15,2 % (2023) 20,8 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 278 kr/elev (2017) 2 110 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,85 lån/inv 5,25 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 41,0 % (2025) 55,7 % (2022) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 % 2,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Cykelväg per invånare 4,17 m/inv (bättre värde) 2,18 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % (bättre värde) 98,4 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 86,2 % (bättre värde) 52,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,8 % (bättre värde) 7,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 4,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,2 % 12,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Ludvika jämfört med Malung-Sälen, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Ludvika Malung-Sälen Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,1 % (bättre värde) 28,2 % 48,5 %

Sammanfattning

Ludvika har lägre kommunalskatt (34,05 %) jämfört med Malung-Sälen (34,45 %), en skillnad på 0,40 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Malung-Sälen (228,5 poäng) 21,7 poäng högre än Ludvika (206,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Ludvika eller flytta till Malung-Sälen.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Ludvika eller Malung-Sälen?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,05 % i Ludvika och 34,45 % i Malung-Sälen (2026). Ludvika har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,40 procentenheter motsvarar ungefär 90 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Ludvika eller Malung-Sälen?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,8 poäng i Ludvika och 228,5 poäng i Malung-Sälen (2026). Malung-Sälen har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 21,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Ludvika eller Malung-Sälen?

Ludvika har 26 812 invånare och Malung-Sälen har 10 192 (2025). Ludvika är alltså den större av de två kommunerna. Ludvika har ungefär 2,6 gånger fler invånare än Malung-Sälen. Medianinkomsten (20–64 år) är 399 100 kr i Ludvika och 388 600 kr i Malung-Sälen per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Ludvika och Malung-Sälen.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.