Kommunatlas
Län

Kommuner i Dalarnas län — alla 15 kommuner

Dalarnas län har 15 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.

Kommuner i Dalarnas län

Jämför länets kommuner

Kommunerna i Dalarnas län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.

Folkmängd 2025

Folkmängd — Dalarnas läns kommuner (2025)
RangKommunFolkmängd
1Falun59 974
2Borlänge51 354
3Ludvika26 812
4Avesta22 366
5Mora20 419
6Leksand16 167
7Hedemora15 025
8Säter11 222
9Rättvik10 978
10Smedjebacken10 758
11Gagnef10 307
12Malung-Sälen10 192
13Orsa6 902
14Älvdalen6 831
15Vansbro6 741

Kommunal skattesats 2026

Kommunal skattesats — Dalarnas läns kommuner (2026)
RangKommunKommunal skattesats
1Leksand33,80 %
1Rättvik33,80 %
3Avesta33,95 %
4Falun34,05 %
4Ludvika34,05 %
6Hedemora34,15 %
7Gagnef34,27 %
8Vansbro34,28 %
9Orsa34,30 %
9Säter34,30 %
11Mora34,32 %
12Borlänge34,40 %
13Smedjebacken34,44 %
14Malung-Sälen34,45 %
15Älvdalen34,77 %

Meritvärde åk 9 2026

Meritvärde åk 9 — Dalarnas läns kommuner (2026)
RangKommunMeritvärde åk 9
1Leksand235,9 poäng
2Malung-Sälen228,5 poäng
3Rättvik223,3 poäng
4Falun220,7 poäng
5Smedjebacken219,5 poäng
6Älvdalen216,5 poäng
7Gagnef214,7 poäng
8Mora213,0 poäng
9Orsa212,3 poäng
10Avesta209,1 poäng
11Borlänge208,1 poäng
12Ludvika206,8 poäng
13Vansbro197,5 poäng
14Hedemora195,6 poäng
15Säter192,0 poäng

Arbetslöshet 18–65 år 2025

Arbetslöshet 18–65 år — Dalarnas läns kommuner (2025)
RangKommunArbetslöshet 18–65 år
1Gagnef3,3 %
2Malung-Sälen3,4 %
3Mora3,5 %
4Leksand3,9 %
5Säter3,9 %
6Falun4,1 %
7Vansbro4,1 %
8Rättvik4,4 %
9Älvdalen4,5 %
10Orsa4,8 %
11Smedjebacken4,9 %
12Hedemora6,1 %
13Ludvika6,5 %
14Avesta7,5 %
15Borlänge7,6 %

Medianinkomst 20–64 år 2024

Medianinkomst 20–64 år — Dalarnas läns kommuner (2024)
RangKommunMedianinkomst 20–64 år
1Smedjebacken409 400 kr
2Falun402 900 kr
3Ludvika399 100 kr
4Säter396 600 kr
5Mora392 600 kr
6Gagnef392 300 kr
7Leksand389 200 kr
8Avesta389 100 kr
9Malung-Sälen388 600 kr
10Borlänge378 100 kr
11Hedemora375 800 kr
12Rättvik375 400 kr
13Älvdalen374 900 kr
14Vansbro367 600 kr
15Orsa363 300 kr

Trygghet utomhus när det är mörkt 2025

Trygghet utomhus när det är mörkt — Dalarnas läns kommuner (2025)
RangKommunTrygghet utomhus när det är mörkt
1Älvdalen95,5 %
2Rättvik94,8 %
3Gagnef94,7 %
4Falun89,8 %
5Säter88,7 %
6Orsa86,1 %
7Ludvika75,5 %
8Avesta70,8 %

Saknar värde för 2025: Borlänge (senast 2024), Hedemora (senast 2022), Leksand (senast 2024), Malung-Sälen (senast 2022), Mora (senast 2024), Smedjebacken (senast 2024).

Direktjämförelser i Dalarnas län

Så rankas länets kommuner

Välj ett nyckeltal och se hur Dalarnas läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.

15 kommuner rangordnade efter Folkmängd (2025). Sorterat efter högsta värde.

Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.

Vanliga frågor om Dalarnas län

Hur många kommuner finns i Dalarnas län?

Dalarnas län består av 15 kommuner: Avesta, Borlänge, Falun, Gagnef, Hedemora, Leksand, Ludvika, Malung-Sälen, Mora, Orsa, Rättvik, Smedjebacken, Säter, Vansbro, Älvdalen.

Vilken är den största kommunen i Dalarnas län?

Falun är den folkrikaste kommunen i Dalarnas län med 59 974 invånare (2025).

Vilken kommun har lägst skatt i Dalarnas län?

Leksand och Rättvik delar den lägsta kommunala skattesatsen i Dalarnas län, 33,80 % (2026).

Vilken kommun har bäst skolresultat i Dalarnas län?

Leksand har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Dalarnas läns kommuner, 235,9 poäng (2026).

Vilken region tillhör Dalarnas län?

Kommunerna i Dalarnas län ingår i Region Dalarna, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.

Lägst kommunalskatt i Dalarnas län

De fem kommuner i Dalarnas län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.

Se hela riksrankningen →

Bästa kommuner i Dalarnas län

Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.

Lägst kommunalskatt 2026

# Kommun Värde
1 Leksand 33,80 %
1 Rättvik 33,80 %
3 Avesta 33,95 %
4 Falun 34,05 %
4 Ludvika 34,05 %

Högst meritvärde 2026

# Kommun Värde
1 Leksand 235,9 poäng
2 Malung-Sälen 228,5 poäng
3 Rättvik 223,3 poäng
4 Falun 220,7 poäng
5 Smedjebacken 219,5 poäng

Lägst brottslighet 2025

# Kommun Värde
1 Gagnef 4 978 per 100 000 inv.
2 Leksand 5 727 per 100 000 inv.
3 Säter 6 621 per 100 000 inv.
4 Smedjebacken 7 154 per 100 000 inv.
5 Falun 7 480 per 100 000 inv.

Högst medianinkomst 2024

# Kommun Värde
1 Smedjebacken 409 400 kr
2 Falun 402 900 kr
3 Ludvika 399 100 kr
4 Säter 396 600 kr
5 Mora 392 600 kr
Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Regionfullmäktige Region Dalarna — valresultat 2026

Störst parti
S
27 av 83 mandat
Mandat totalt
83
i fullmäktige
Valdeltagande
82,9 %
82,1 % i valet 2022
S
2731,5 %
M
1720,5 %
SD
1314,8 %
KD
78,0 %
C
67,6 %
V
66,9 %
Övr.
45,5 %
MP
33,3 %

Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.

Förändring 2022 → 2026
Parti20222026+/−
Socialdemokraterna2927-2
Moderaterna1617+1
Sverigedemokraterna1413-1
Kristdemokraterna67+1
Centerpartiet76-1
Vänsterpartiet66±0
Övriga partier54-1
Miljöpartiet03+3

Så har Region Dalarna styrts

Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.

  1. 2026–2030
    Styre inte fastställt ännu

    Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.

  2. 2022–2026
    CKDSÖvr.
    Lokalt parti: DSP
    Blocköverskridande styre
  3. 2018–2022
    MCLKDMPÖvr.
    Lokalt parti: DSP
    SKR:s klassning: B
  4. 2014–2018
    SVMP
    SKR:s klassning: V
  5. 2010–2014
    SVMP
    SKR:s klassning: V

SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre 1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.

Partiernas utveckling i Region Dalarna

Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.

Parti201020142018202220262010→2026
Socialdemokraterna3338,6 % 2934,2 % 2428,6 % 2932,8 % 2731,5 % -6
Moderaterna1822,0 % 1618,8 % 1618,9 % 1618,5 % 1720,5 % -1
Sverigedemokraterna44,6 % 810,2 % 1012,1 % 1415,6 % 1314,8 % +9
Centerpartiet810,2 % 1010,5 % 911,4 % 78,1 % 67,6 % -2
Vänsterpartiet55,5 % 67,3 % 67,6 % 66,4 % 66,9 % +1
Kristdemokraterna44,4 % 34,2 % 67,0 % 67,4 % 78,0 % +3
Miljöpartiet44,8 % 45,3 % 33,1 % 02,5 % 33,3 % -1
Liberalerna44,6 % 34,3 % 33,6 % 02,6 % 01,8 % -4
Övriga partier35,2 % 45,2 % 67,6 % 56,0 % 45,5 % +1
Mandat totalt8383838383±0

Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.

Politik och opinion i Dalarnas län

Valresultat 2022
Socialdemokraterna störst parti i 12 av 15 kommuner
Opinion i Norra Mellansverige (15 av 15 kommuner i Dalarnas län)
S
39,5 %
M
18,3 %
SD
15,1 %
V
6,8 %

SCBs regionala opinionssiffra för Norra Mellansverige — inte en mätning av Dalarnas län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.

Se fullständig opinionsmätning →

Relaterade guider

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Data avser 1990–2026.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
  • Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
  • Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
  • SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
  • SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.

Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.