Kommunatlas
Kronobergs län

Flytta till Älmhult — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Älmhult? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 33,86 %
Befolkning 17 579 inv.
Meritvärde åk 9 218,4
Läge Kronobergs län

Älmhult har 17 579 invånare och ligger i Kronobergs län.

Kommunalskatten på 33,86 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Älmhult på 33,86 % är 1,48 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Älmhult är 410 600 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Älmhult på 218,4 poäng är 10,1 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 83,3 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Tryggheten utomhus i Älmhult (77,6 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %.

Bostadspriser och boende i Älmhult

Villa/småhus 17 340 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 2 601 000 kr
Bostadsrätt 14 842 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 1 038 940 kr

Fastighetspriset för småhus i Älmhult är 17 340 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 601 000 kr. Bostadsrätter ligger på 14 842 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 038 940 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Älmhult: 19,5 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetslösheten i Älmhult på 5,7 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.

Medianinkomsten i Älmhult är 410 600 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 20,5 % Inpendling: 35,1 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Älmhult jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Älmhult Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 33,86 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 5,7 % 5,4 % Sämre
Meritvärde åk 9 218,4 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 77,6 % 79,4 % Sämre
Gymnasiebehörighet 83,3 % 84,2 % Sämre
Medianinkomst 410 600 kr 401 400 kr Bättre
Eftergymnasial utbildning 45,3 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 17 340 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 53,9 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Älmhult rätt för dig?

Kommunalskatten i Älmhult på 33,86 % är 1,48 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Älmhult på 5,7 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Meritvärdet i åk 9 i Älmhult på 218,4 poäng är 10,1 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 83,3 % (rikssnitt 84,2 %). Tryggheten utomhus i Älmhult (77,6 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Älmhult är 17 340 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 601 000 kr. Bostadsrätter ligger på 14 842 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 038 940 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 53,9 % av invånarna rekommenderar att flytta till Älmhult (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Älmhult en mellanstor ort med 17 579 invånare i Kronobergs län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Älmhult

Är det dyrt att bo i Älmhult?

Kommunalskatten i Älmhult är 33,86 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 410 600 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Älmhult?

Fastighetspriset för småhus i Älmhult är 17 340 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 601 000 kr. Bostadsrätter ligger på 14 842 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Älmhult?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Älmhult är 218,4 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 83,3 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Älmhult?

Sysselsättningsgraden i Älmhult är 82,4 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 410 600 kr/år. Arbetslösheten är 5,7 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Älmhult?

77,6 % av invånarna i Älmhult uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Älmhult?

Älmhult hade 17 579 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.

I vilket län ligger Älmhult?

Älmhult kommun ligger i Kronobergs län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Kronoberg.

Jämför Älmhult med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.