Kommunatlas
Jämförelse · Uppsala län

Östhammar vs Uppsala — vilket är bäst att bo i?

Östhammar har 22 181 invånare och Uppsala har 249 726 (2025). Båda kommunerna ligger i Uppsala län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Uppsala ett bättre värde på 33 och Östhammar på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Folkmängd jämförs ej 22 181 249 726 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % 0,7 % 0,2 %
Medelålder 46,5 år 39,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,3 % 17,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,9 % 21,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 10,1 % 23,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Kommunal skattesats 33,30 % 32,85 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 379 kr/inv. (bättre värde) 1 766 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 49,0 % (bättre värde) 30,2 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 409 kr/inv. 63 979 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Meritvärde åk 9 204,6 poäng 245,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 206,1 poäng 247,0 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,4 % 85,8 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 58,3 % 75,2 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare (bättre värde) 13,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 199 419 kr 185 664 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,5 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 82,2 % 83,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 71 % 76 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 23 dagar (bättre värde) 41 dagar –

Hälsa

Hälsa — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,5 år 83,1 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,5 dagar 8,8 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,9 % 10,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,2 % (bättre värde) 93,7 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 67,5 % (2022) 74,3 % (2024) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 6,1 % (2022) 2,8 % (2024) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,1 % (2022) 75,8 % (2024) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 27,1 % 30,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,7 % 2,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,8 % (bättre värde) 76,8 % 79,4 %
Anmälda brott 6 656 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 137 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,8 % (bättre värde) 6,4 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 % 2,7 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 406 300 kr (bättre värde) 382 900 kr 401 400 kr
Nystartade företag 7,7 per 1 000 inv. 9,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,7 % (bättre värde) 76,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 80,7 index (0–100) (bättre värde) 75,3 index (0–100) –
Utpendling, andel 30,7 % 24,8 % –
Inpendling, andel 24,6 % 21,0 % –

Miljö

Miljö — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Insamlat kommunalt avfall 496 kg/inv 312 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % 44 % (bättre värde) –
Andel elbilar 4,0 % 8,5 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,03 ton CO2-ekv/inv 2,48 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,0 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,8 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,2 % (bättre värde) 13,7 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 135,42 kr/kvm 87,21 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,80 kr/kvm 17,96 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 259 kr/kvm 240 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 22 152 kr/kvm 36 813 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 15 803 kr/kvm 34 064 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 32 424 kr/kvm 30 075 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 137,2 per 1 000 inv. 197,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 79,6 per 1 000 inv. 195,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 294,2 per 1 000 inv. 113,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 511,4 per 1 000 inv. 506,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 39,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,8 per 1 000 inv. 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 9,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,3 % 6,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 121 259 095 10 633 801
Mediannettoinkomst 300 200 kr/inv. 308 600 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 40,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 49,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 137 kr/inv. 100 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,8 % 85,0 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,1 % 87,7 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,8 % 61,7 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Elever i kulturskola, andel 0,0 % (2023) 10,2 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (2020) 1 583 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,04 lån/inv 6,97 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 51,2 % 66,3 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,6 % 3,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Cykelväg per invånare 2,32 m/inv (bättre värde) 2,13 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 % (bättre värde) 96,1 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 61,6 % 89,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 % (bättre värde) 6,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 4,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,8 % (bättre värde) 7,1 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Östhammar jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Uppsala Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 29,1 % 61,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Uppsala har lägre kommunalskatt (32,85 %) jämfört med Östhammar (33,30 %), en skillnad på 0,45 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Uppsala (245,5 poäng) 40,9 poäng högre än Östhammar (204,6 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Östhammar (406 300 kr) än i Uppsala (382 900 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Östhammar eller flytta till Uppsala.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Östhammar eller Uppsala?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,30 % i Östhammar och 32,85 % i Uppsala (2026). Uppsala har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,45 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Östhammar eller Uppsala?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 204,6 poäng i Östhammar och 245,5 poäng i Uppsala (2026). Uppsala har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 40,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Östhammar eller Uppsala?

Östhammar har 22 181 invånare och Uppsala har 249 726 (2025). Uppsala är alltså den större av de två kommunerna. Uppsala har ungefär 11,3 gånger fler invånare än Östhammar. Medianinkomsten (20–64 år) är 406 300 kr i Östhammar och 382 900 kr i Uppsala per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2020–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Östhammar och Uppsala.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.