Flytta till Östhammar — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Östhammar? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Östhammar →
Östhammar har 22 181 invånare och ligger i Uppsala län.
Kommunalskatten på 33,30 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Östhammar på 33,30 % är 0,92 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Östhammar är 406 300 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Östhammar på 206,6 poäng är 21,9 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 77,5 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Östhammar är hög. 89,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 10,4 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Östhammar
Fastighetspriset för småhus i Östhammar är 22 152 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 322 800 kr. Bostadsrätter ligger på 15 803 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 106 210 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Östhammar: 12,2 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Östhammar och guiden för att köpa bostad i Östhammar.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Östhammar är stark med en arbetslöshet på 2,7 % — 2,7 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).
Medianinkomsten i Östhammar är 406 300 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Östhammar jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Östhammar | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 33,30 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 2,7 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 206,6 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 89,8 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 77,5 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 406 300 kr | 401 400 kr | Bättre |
| Eftergymnasial utbildning | 29,1 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 22 152 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 51,2 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Östhammar rätt för dig?
Kommunalskatten i Östhammar på 33,30 % är 0,92 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Östhammar är stark med en arbetslöshet på 2,7 % — 2,7 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Östhammar på 206,6 poäng är 21,9 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 77,5 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Östhammar är hög. 89,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 10,4 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Östhammar är 22 152 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 322 800 kr. Bostadsrätter ligger på 15 803 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 106 210 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 51,2 % av invånarna rekommenderar att flytta till Östhammar (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Östhammar en mellanstor ort med 22 181 invånare i Uppsala län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Östhammar
Är det dyrt att bo i Östhammar?
Kommunalskatten i Östhammar är 33,30 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 406 300 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Östhammar?
Fastighetspriset för småhus i Östhammar är 22 152 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 3 322 800 kr. Bostadsrätter ligger på 15 803 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Östhammar?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Östhammar är 206,6 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 77,5 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Östhammar?
Sysselsättningsgraden i Östhammar är 86,7 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 406 300 kr/år. Arbetslösheten är 2,7 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Östhammar?
89,8 % av invånarna i Östhammar uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Östhammar tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Östhammar?
Östhammar hade 22 181 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.
I vilket län ligger Östhammar?
Östhammar kommun ligger i Uppsala län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Uppsala.
Mer om Östhammar
- Fullständig statistik om Östhammar alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Östhammar skattsida
- Barnfamiljer i Östhammar skola & förskola
- Trygghet i Östhammar brott & trygghet
- Befolkning i Östhammar befolkningsstatistik
- VA-taxa i Östhammar vatten & avlopp
- Pendling i Östhammar in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Östhammar lön efter skatt
Andra kommuner i Uppsala län du kanske vill jämföra:
Jämför Östhammar med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider