Östhammar
32
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Tierp
23
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Östhammar jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Tierp
Riket
Folkmängd jämförs ej 22 181 21 028 10 605 529 Befolkningsförändring 0,2 % −0,4 % 0,2 % Medelålder 46,5 år 44,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,3 % 25,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,9 % 22,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,1 % 12,8 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Östhammar jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Tierp
Riket
Meritvärde åk 9 206,6 poäng 208,9 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,8 poäng 210,1 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 77,5 % 80,8 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 60,1 % 64,2 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 10,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 199 419 kr 207 882 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 4,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Östhammar jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Tierp
Riket
Medellivslängd 82,5 år
★
(bättre värde) 79,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,5 dagar
★
(bättre värde) 15,4 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,9 %
★
(bättre värde) 11,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,2 %
★
(bättre värde) 95,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,5 % 68,6 %
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,1 % 6,1 % 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,1 % 64,7 %
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Östhammar jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Tierp
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,8 %
★
(bättre värde) 77,1 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 6 656 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 567 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Östhammar jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Tierp
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,7 %
★
(bättre värde) 5,0 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 %
★
(bättre värde) 5,3 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 406 300 kr
★
(bättre värde) 371 000 kr 401 400 kr Nystartade företag 7,7 per 1 000 inv. 9,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,7 %
★
(bättre värde) 81,1 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 80,7 index (0–100)
★
(bättre värde) 69,4 index (0–100) – Utpendling, andel 30,7 % 43,1 % – Inpendling, andel 24,6 % 26,3 % –
Boende Boende — Östhammar jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Tierp
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,2 %
★
(bättre värde) 17,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 135,42 kr/kvm 121,87 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år
★
(bättre värde) 22 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 259 kr/kvm 238 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 22 152 kr/kvm 17 249 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 15 803 kr/kvm 14 929 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 32 424 kr/kvm 20 594 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 137,2 per 1 000 inv. 171,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 79,6 per 1 000 inv. 54,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 294,2 per 1 000 inv. 275,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 511,4 per 1 000 inv. 501,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,3 % −1,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 121 21 068 10 633 801 Mediannettoinkomst 300 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 282 200 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 40,6 per 100 000 inv. 33,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 137 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Östhammar jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Tierp
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 %
★
(bättre värde) 82,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 86,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,8 % 47,1 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 41,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Östhammar jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Tierp
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 51,2 %
★
(bättre värde) 44,4 % 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Östhammar jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Tierp
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,6 %
★
(bättre värde) 6,2 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Östhammar jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Tierp
Riket
Cykelväg per invånare 2,32 m/inv 2,88 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 %
★
(bättre värde) 99,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 61,6 % 68,0 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Östhammar jämfört med Tierp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östhammar Tierp
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 % 7,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % (2025) Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,6 % 3,8 % (2025) Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,8 % 10,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Östhammar och Tierp har nästan identisk kommunalskatt (33,30 % respektive 33,00 %). Medianinkomsten är 10 % högre i Östhammar (406 300 kr) än i Tierp (371 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Östhammar eller flytta till Tierp .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Östhammar eller Tierp? Den totala kommunala skattesatsen är 33,30 % i Östhammar och 33,00 % i Tierp (2026). Tierp har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar i storleksordningen 105 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Östhammar eller Tierp? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,6 poäng i Östhammar och 208,9 poäng i Tierp (2025). Tierp har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 2,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Östhammar eller Tierp? Östhammar har 22 181 invånare och Tierp har 21 028 (2025). Östhammar är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 406 300 kr i Östhammar och 371 000 kr i Tierp per år. Källa: SCB via Kolada.