vs 2 lika
Östhammar
27
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Håbo jämfört med Östhammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Östhammar
Riket
Folkmängd jämförs ej 23 252 22 181 10 605 529 Befolkningsförändring 1,2 % 0,2 % 0,2 % Medelålder 41,2 år 46,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 18,1 % 29,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 25,3 % 20,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 17,9 % 10,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Håbo jämfört med Östhammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Östhammar
Riket
Meritvärde åk 9 233,1 poäng
★
(bättre värde) 204,6 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 234,0 poäng
★
(bättre värde) 206,1 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 86,4 %
★
(bättre värde) 77,4 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 71,8 %
★
(bättre värde) 58,3 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare 11,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 203 465 kr 199 419 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Håbo jämfört med Östhammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Östhammar
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,3 år 82,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,7 dagar
★
(bättre värde) 13,5 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,2 % 10,9 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,1 % 96,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 69,1 % (2022)
★
(bättre värde) 67,5 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,8 % (2022) 6,1 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,8 % (2022) 63,1 % (2022)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Håbo jämfört med Östhammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Östhammar
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,0 % 89,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 644 per 100 000 inv. 6 656 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Håbo jämfört med Östhammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Östhammar
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,2 % 3,8 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,3 %
★
(bättre värde) 3,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 437 100 kr
★
(bättre värde) 406 300 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 7,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,3 % 86,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,6 index (0–100) 80,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 66,5 % 30,7 % – Inpendling, andel 46,2 % 24,6 % –
Boende Boende — Håbo jämfört med Östhammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Östhammar
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 5,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 0,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 13,2 % 12,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 143,19 kr/kvm 135,42 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 34,73 kr/kvm 19,80 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 227 kr/kvm
★
(bättre värde) 259 kr/kvm – Fastighetspris småhus 32 199 kr/kvm 22 152 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 25 022 kr/kvm 15 803 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 39 236 kr/kvm 32 424 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 118,2 per 1 000 inv. 137,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 63,9 per 1 000 inv. 79,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 245,7 per 1 000 inv. 294,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 428,0 per 1 000 inv. 511,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 5,6 % −0,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 23 630 22 121 10 633 801 Mediannettoinkomst 341 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 300 200 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 25,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 40,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 137 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Håbo jämfört med Östhammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Östhammar
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,1 % 83,8 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,1 % 85,1 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,9 %
★
(bättre värde) 46,8 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 29,0 % 45,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Håbo jämfört med Östhammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Östhammar
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,5 %
★
(bättre värde) 4,6 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Håbo jämfört med Östhammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Östhammar
Riket
Cykelväg per invånare 3,89 m/inv
★
(bättre värde) 2,32 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 %
★
(bättre värde) 99,5 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 81,6 %
★
(bättre värde) 61,6 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Håbo jämfört med Östhammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Östhammar
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % 6,8 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 3,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,8 % 9,8 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Håbo och Östhammar har samma kommunalskatt (33,30 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Håbo (233,1 poäng) 28,5 poäng högre än Östhammar (204,6 poäng). Medianinkomsten är 8 % högre i Håbo (437 100 kr) än i Östhammar (406 300 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Håbo eller flytta till Östhammar .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Håbo eller Östhammar? Den totala kommunala skattesatsen är 33,30 % i Håbo och 33,30 % i Östhammar (2026). Kommunerna har samma skattesats. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Håbo eller Östhammar? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 233,1 poäng i Håbo och 204,6 poäng i Östhammar (2026). Håbo har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 28,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Håbo eller Östhammar? Håbo har 23 252 invånare och Östhammar har 22 181 (2025). Håbo är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 437 100 kr i Håbo och 406 300 kr i Östhammar per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.