Kommunatlas
Jämförelse · Uppsala län

Håbo vs Uppsala — vilket är bäst att bo i?

Håbo har 23 252 invånare och Uppsala har 249 726 (2025). Båda kommunerna ligger i Uppsala län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Uppsala ett bättre värde på 29 och Håbo på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Folkmängd jämförs ej 23 252 249 726 10 605 529
Befolkningsförändring 1,2 % 0,7 % 0,2 %
Medelålder 41,2 år 39,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 18,1 % 17,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,3 % 21,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 17,9 % 23,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Kommunal skattesats 33,30 % 32,85 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 062 kr/inv. (bättre värde) 1 766 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 24,2 % 30,2 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 690 kr/inv. 63 979 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Meritvärde åk 9 233,1 poäng 245,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 234,0 poäng 247,0 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 86,4 % (bättre värde) 85,8 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 71,8 % 75,2 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare (bättre värde) 13,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 203 465 kr 185 664 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,5 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 74,6 % 83,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 80 % (bättre värde) 76 % 79 %
Väntetid till äldreboende 62 dagar 41 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,3 år 83,1 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,7 dagar 8,8 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,2 % 10,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,1 % (bättre värde) 93,7 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 69,1 % (2022) 74,3 % (2024) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 6,8 % (2022) 2,8 % (2024) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,8 % (2022) 75,8 % (2024) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 26,8 % 30,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,8 % 2,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,0 % (bättre värde) 76,8 % 79,4 %
Anmälda brott 10 644 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 137 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,2 % (bättre värde) 6,4 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,3 % 2,7 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 437 100 kr (bättre värde) 382 900 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,3 % (bättre värde) 76,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 73,6 index (0–100) 75,3 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 66,5 % 24,8 % –
Inpendling, andel 46,2 % 21,0 % –

Miljö

Miljö — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Insamlat kommunalt avfall 533 kg/inv 312 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 28 % 44 % (bättre värde) –
Andel elbilar 9,0 % (bättre värde) 8,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,21 ton CO2-ekv/inv 2,48 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 5,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,2 % (bättre värde) 13,7 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 143,19 kr/kvm 87,21 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 34,73 kr/kvm 17,96 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 132 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 227 kr/kvm (bättre värde) 240 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 32 199 kr/kvm 36 813 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 25 022 kr/kvm 34 064 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 39 236 kr/kvm 30 075 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 118,2 per 1 000 inv. 197,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 63,9 per 1 000 inv. 195,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 245,7 per 1 000 inv. 113,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 428,0 per 1 000 inv. 506,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 39,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,8 per 1 000 inv. 9,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,6 % 6,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 23 630 259 095 10 633 801
Mediannettoinkomst 341 700 kr/inv. (bättre värde) 308 600 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 25,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 49,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 100 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,1 % 85,0 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,1 % 87,7 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,9 % 61,7 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 29,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Elever i kulturskola, andel 10,3 % (2023) 10,2 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 682 kr/elev (2023) 1 583 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,24 lån/inv 6,97 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 51,1 % 66,3 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,5 % 3,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Cykelväg per invånare 3,89 m/inv (bättre värde) 2,13 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 96,1 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 81,6 % 89,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % (bättre värde) 6,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 4,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,8 % (bättre värde) 7,1 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Håbo jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Håbo Uppsala Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 37,6 % 61,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Uppsala har lägre kommunalskatt (32,85 %) jämfört med Håbo (33,30 %), en skillnad på 0,45 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Uppsala (245,5 poäng) 12,4 poäng högre än Håbo (233,1 poäng). Medianinkomsten är 14 % högre i Håbo (437 100 kr) än i Uppsala (382 900 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Håbo eller flytta till Uppsala.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Håbo eller Uppsala?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,30 % i Håbo och 32,85 % i Uppsala (2026). Uppsala har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,45 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Håbo eller Uppsala?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 233,1 poäng i Håbo och 245,5 poäng i Uppsala (2026). Uppsala har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 12,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Håbo eller Uppsala?

Håbo har 23 252 invånare och Uppsala har 249 726 (2025). Uppsala är alltså den större av de två kommunerna. Uppsala har ungefär 10,7 gånger fler invånare än Håbo. Medianinkomsten (20–64 år) är 437 100 kr i Håbo och 382 900 kr i Uppsala per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Håbo och Uppsala.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.