Kommunatlas
Jämförelse · Uppsala län

Knivsta vs Uppsala — vilket är bäst att bo i?

Knivsta har 21 733 invånare och Uppsala har 249 726 (2025). Båda kommunerna ligger i Uppsala län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Knivsta ett bättre värde på 27 och Uppsala på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Folkmängd jämförs ej 21 733 249 726 10 605 529
Befolkningsförändring 2,5 % 0,7 % 0,2 %
Medelålder 37,8 år 39,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 13,9 % 17,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 28,1 % 21,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,1 % 23,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Kommunal skattesats 32,62 % (bättre värde) 32,85 % 32,38 %
Årets resultat 3 012 kr/inv. (bättre värde) 1 766 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 29,6 % 30,2 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 67 950 kr/inv. 63 979 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Meritvärde åk 9 236,9 poäng 245,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 237,1 poäng 247,0 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 89,0 % (bättre värde) 85,8 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 81,1 % (bättre värde) 75,2 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare (bättre värde) 13,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 217 031 kr 185 664 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,5 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 78,8 % 83,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % (bättre värde) 76 % 79 %
Väntetid till äldreboende 52 dagar (2024) 41 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,5 år (bättre värde) 83,1 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,6 dagar (bättre värde) 8,8 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,5 % 10,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % 93,7 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 75,9 % (2017) 74,3 % (2024) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 5,3 % (2017) 2,8 % (2024) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka – 75,8 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 35,4 % 30,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,8 % (bättre värde) 2,9 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 86,0 % (bättre värde) 76,8 % 79,4 %
Anmälda brott 9 029 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 137 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,8 % (bättre värde) 6,4 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % 2,7 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 451 100 kr (bättre värde) 382 900 kr 401 400 kr
Nystartade företag 14,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,9 % (bättre värde) 76,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,5 index (0–100) (2024) 75,3 index (0–100) (2025) –
Utpendling, andel 74,9 % 24,8 % –
Inpendling, andel 42,5 % 21,0 % –

Miljö

Miljö — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Insamlat kommunalt avfall 395 kg/inv 312 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % 44 % (bättre värde) –
Andel elbilar 9,9 % (bättre värde) 8,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,81 ton CO2-ekv/inv 2,48 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 15,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,9 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,3 % 13,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 125,98 kr/kvm 87,21 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28,55 kr/kvm 17,96 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 239 kr/kvm (bättre värde) 240 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 36 489 kr/kvm 36 813 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 28 007 kr/kvm 34 064 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 50 320 kr/kvm 30 075 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 124,8 per 1 000 inv. 197,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 111,6 per 1 000 inv. 195,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 195,5 per 1 000 inv. 113,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 433,4 per 1 000 inv. 506,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 41,0 kvm/inv 39,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 16,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 13,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 13,7 % 6,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 882 259 095 10 633 801
Mediannettoinkomst 361 800 kr/inv. (bättre värde) 308 600 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 13,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 49,3 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 100 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,8 % (bättre värde) 85,0 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,5 % (bättre värde) 87,7 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 60,2 % 61,7 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 35,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Elever i kulturskola, andel – 10,2 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 530 kr/elev (2020) 1 583 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,64 lån/inv 6,97 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 72,9 % (bättre värde) 66,3 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 % 3,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Cykelväg per invånare 2,05 m/inv 2,13 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 96,1 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 73,2 % 89,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 4,5 % 6,2 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 4,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 6,5 % 7,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Knivsta jämfört med Uppsala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Knivsta Uppsala Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 56,4 % 61,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Knivsta har lägre kommunalskatt (32,62 %) jämfört med Uppsala (32,85 %), en skillnad på 0,23 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Uppsala (245,5 poäng) 8,6 poäng högre än Knivsta (236,9 poäng). Medianinkomsten är 18 % högre i Knivsta (451 100 kr) än i Uppsala (382 900 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Knivsta eller flytta till Uppsala.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Knivsta eller Uppsala?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,62 % i Knivsta och 32,85 % i Uppsala (2026). Knivsta har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,23 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Knivsta eller Uppsala?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 236,9 poäng i Knivsta och 245,5 poäng i Uppsala (2026). Uppsala har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Knivsta eller Uppsala?

Knivsta har 21 733 invånare och Uppsala har 249 726 (2025). Uppsala är alltså den större av de två kommunerna. Uppsala har ungefär 11,5 gånger fler invånare än Knivsta. Medianinkomsten (20–64 år) är 451 100 kr i Knivsta och 382 900 kr i Uppsala per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 50 jämförbara nyckeltal mellan Knivsta och Uppsala.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.