Kommunatlas
Län

Kommuner i Uppsala län — alla 8 kommuner

Uppsala län har 8 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.

Kommuner i Uppsala län

Jämför länets kommuner

Kommunerna i Uppsala län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.

Folkmängd 2025

Folkmängd — Uppsala läns kommuner (2025)
RangKommunFolkmängd
1Uppsala249 726
2Enköping48 804
3Håbo23 252
4Östhammar22 181
5Knivsta21 733
6Tierp21 028
7Heby14 275
8Älvkarleby9 573

Kommunal skattesats 2026

Kommunal skattesats — Uppsala läns kommuner (2026)
RangKommunKommunal skattesats
1Knivsta32,62 %
2Uppsala32,85 %
3Tierp33,00 %
4Enköping33,05 %
5Håbo33,30 %
5Östhammar33,30 %
7Heby34,21 %
8Älvkarleby34,40 %

Meritvärde åk 9 2026

Meritvärde åk 9 — Uppsala läns kommuner (2026)
RangKommunMeritvärde åk 9
1Uppsala245,5 poäng
2Knivsta236,9 poäng
3Håbo233,1 poäng
4Enköping219,5 poäng
5Heby207,2 poäng
6Östhammar204,6 poäng
7Älvkarleby201,8 poäng
8Tierp191,7 poäng

Arbetslöshet 18–65 år 2025

Arbetslöshet 18–65 år — Uppsala läns kommuner (2025)
RangKommunArbetslöshet 18–65 år
1Östhammar3,8 %
2Knivsta4,8 %
3Håbo5,2 %
4Uppsala6,4 %
5Tierp6,6 %
6Enköping6,6 %
7Heby7,3 %
8Älvkarleby8,2 %

Medianinkomst 20–64 år 2024

Medianinkomst 20–64 år — Uppsala läns kommuner (2024)
RangKommunMedianinkomst 20–64 år
1Knivsta451 100 kr
2Håbo437 100 kr
3Östhammar406 300 kr
4Enköping396 800 kr
5Älvkarleby390 200 kr
6Uppsala382 900 kr
7Tierp371 000 kr
8Heby363 500 kr

Trygghet utomhus när det är mörkt 2025

Trygghet utomhus när det är mörkt — Uppsala läns kommuner (2025)
RangKommunTrygghet utomhus när det är mörkt
1Östhammar89,8 %
2Heby86,0 %
2Knivsta86,0 %
4Håbo85,0 %
5Älvkarleby81,8 %
6Enköping79,3 %
7Uppsala76,8 %

Saknar värde för 2025: Tierp (senast 2023).

Direktjämförelser i Uppsala län

Så rankas länets kommuner

Välj ett nyckeltal och se hur Uppsala läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.

8 kommuner rangordnade efter Folkmängd (2025). Sorterat efter högsta värde.

Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.

Vanliga frågor om Uppsala län

Hur många kommuner finns i Uppsala län?

Uppsala län består av 8 kommuner: Enköping, Heby, Håbo, Knivsta, Tierp, Uppsala, Älvkarleby, Östhammar.

Vilken är den största kommunen i Uppsala län?

Uppsala är den folkrikaste kommunen i Uppsala län med 249 726 invånare (2025).

Vilken kommun har lägst skatt i Uppsala län?

Knivsta har den lägsta kommunala skattesatsen i Uppsala län med 32,62 % (2026).

Vilken kommun har bäst skolresultat i Uppsala län?

Uppsala har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Uppsala läns kommuner, 245,5 poäng (2026).

Vilken region tillhör Uppsala län?

Kommunerna i Uppsala län ingår i Region Uppsala, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.

Lägst kommunalskatt i Uppsala län

De fem kommuner i Uppsala län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.

Se hela riksrankningen →

Bästa kommuner i Uppsala län

Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.

Lägst kommunalskatt 2026

# Kommun Värde
1 Knivsta 32,62 %
2 Uppsala 32,85 %
3 Tierp 33,00 %
4 Enköping 33,05 %
5 Håbo 33,30 %

Högst meritvärde 2026

# Kommun Värde
1 Uppsala 245,5 poäng
2 Knivsta 236,9 poäng
3 Håbo 233,1 poäng
4 Enköping 219,5 poäng
5 Heby 207,2 poäng

Lägst brottslighet 2025

# Kommun Värde
1 Östhammar 6 656 per 100 000 inv.
2 Knivsta 9 029 per 100 000 inv.
3 Heby 9 497 per 100 000 inv.
4 Tierp 10 567 per 100 000 inv.
5 Håbo 10 644 per 100 000 inv.

Högst medianinkomst 2024

# Kommun Värde
1 Knivsta 451 100 kr
2 Håbo 437 100 kr
3 Östhammar 406 300 kr
4 Enköping 396 800 kr
5 Älvkarleby 390 200 kr
Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Regionfullmäktige Region Uppsala — valresultat 2026

Störst parti
S
30 av 101 mandat
Mandat totalt
101
i fullmäktige
Valdeltagande
84,0 %
81,9 % i valet 2022
S
3028,3 %
M
2119,4 %
SD
1413,2 %
V
1211,2 %
KD
109,5 %
C
76,5 %
MP
76,7 %

Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.

Förändring 2022 → 2026
Parti20222026+/−
Socialdemokraterna3130-1
Moderaterna1821+3
Sverigedemokraterna1414±0
Vänsterpartiet1212±0
Kristdemokraterna910+1
Centerpartiet77±0
Miljöpartiet57+2
Liberalerna50-5

Så har Region Uppsala styrts

Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.

  1. 2026–2030
    Styre inte fastställt ännu

    Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.

  2. 2022–2026
    MCLKD
    Borgerligt styre
  3. 2018–2022
    MCLKDMP
    SKR:s klassning: B
  4. 2014–2018
    SVMP
    SKR:s klassning: V
  5. 2010–2014
    MCLKD
    SKR:s klassning: A

SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre 1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.

Partiernas utveckling i Region Uppsala

Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.

Parti201020142018202220262010→2026
Socialdemokraterna2231,1 % 2432,7 % 2027,1 % 3129,7 % 3028,3 % +8
Moderaterna2027,4 % 1419,4 % 1318,0 % 1816,9 % 2119,4 % +1
Sverigedemokraterna33,6 % 68,0 % 911,9 % 1413,3 % 1413,2 % +11
Centerpartiet67,9 % 57,0 % 79,3 % 77,3 % 76,5 % +1
Vänsterpartiet46,3 % 68,0 % 710,2 % 1211,7 % 1211,2 % +8
Kristdemokraterna45,3 % 45,4 % 68,7 % 99,1 % 109,5 % +6
Miljöpartiet68,7 % 78,8 % 45,0 % 54,4 % 76,7 % +1
Liberalerna68,4 % 57,0 % 57,5 % 54,6 % 02,7 % -6
Övriga partier01,2 % 03,6 % 02,3 % 03,1 % 02,5 % ±0
Mandat totalt717171101101+30

Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.

Politik och opinion i Uppsala län

Valresultat 2022
Socialdemokraterna störst parti i 8 av 8 kommuner
Opinion i Östra Mellansverige (8 av 8 kommuner i Uppsala län)
S
33,4 %
SD
21,8 %
M
15,1 %
V
8,8 %

SCBs regionala opinionssiffra för Östra Mellansverige — inte en mätning av Uppsala län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.

Se fullständig opinionsmätning →

Relaterade guider

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Data avser 1990–2026.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
  • Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
  • Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
  • SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
  • SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.

Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.