Kommunatlas
Jämförelse · Västerbottens län

Nordmaling vs Storuman — vilket är bäst att bo i?

Nordmaling har 6 905 invånare och Storuman har 5 543 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Storuman ett bättre värde på 30 och Nordmaling på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Folkmängd jämförs ej 6 905 5 543 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 46,7 år 48,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,2 % 31,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,4 % 19,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,1 % 10,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Kommunal skattesats 35,10 % 34,95 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 183 kr/inv. 2 811 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 40,5 % 49,5 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 82 768 kr/inv. 88 071 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Meritvärde åk 9 222,0 poäng (bättre värde) 215,5 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 222,0 poäng (bättre värde) 218,2 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 83,3 % 84,5 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 77,8 % (bättre värde) 73,2 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare 9,7 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 172 500 kr 220 909 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 3,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89 % 93 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 57 % 64 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 22 dagar (bättre värde) 164 dagar

Hälsa

Hälsa — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Medellivslängd 80,1 år 81,3 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,4 dagar 11,5 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,2 % (bättre värde) 14,3 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,3 % (bättre värde) 84,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,0 % (bättre värde) 63,9 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,0 % (bättre värde) 4,6 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,7 % 65,0 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 24,1 % (bättre värde) 26,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,0 % 2,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,4 % 94,1 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 7 280 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 270 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,3 % 2,3 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,4 % 2,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 385 800 kr (bättre värde) 378 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,0 per 1 000 inv. 14,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % 85,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 82,1 index (0–100)
Utpendling, andel 43,0 % 16,6 %
Inpendling, andel 19,4 % 9,7 %

Miljö

Miljö — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Insamlat kommunalt avfall 432 kg/inv (bättre värde) 513 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 8 %
Andel elbilar 3,7 % (bättre värde) 2,1 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,16 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,71 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 3,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,7 % 8,4 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 105,84 kr/kvm (bättre värde) 123,86 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28 kr/år (bättre värde) 41 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 303 kr/kvm 188 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 10 715 kr/kvm 7 773 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 723 kr/kvm 1 094 kr/kvm 39 813 kr/kvm (2025)
Fastighetspris fritidshus 19 295 kr/kvm 33 319 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 149,9 per 1 000 inv. 166,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 2,6 per 1 000 inv. 72,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 352,1 per 1 000 inv. 377,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 504,7 per 1 000 inv. 616,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 3,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 5,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,9 % −4,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 6 761 5 263 10 633 801
Mediannettoinkomst 285 400 kr/inv. (bättre värde) 272 900 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 14,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 18,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 146 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % (bättre värde) 79,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % (bättre värde) 83,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,7 % 47,6 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Elever i kulturskola, andel 15,4 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 161 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,94 lån/inv (bättre värde) 6,13 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,9 % 62,2 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 3,7 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Cykelväg per invånare 2,10 m/inv 3,42 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 % 97,3 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 51,9 % (bättre värde) 49,9 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % 7,7 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 5,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,7 % 12,8 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Nordmaling jämfört med Storuman, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Storuman Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 32,1 % 33,1 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Nordmaling och Storuman har nästan identisk kommunalskatt (35,10 % respektive 34,95 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nordmaling (222,0 poäng) 6,5 poäng högre än Storuman (215,5 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Nordmaling eller flytta till Storuman.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Nordmaling eller Storuman?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,10 % i Nordmaling och 34,95 % i Storuman (2026). Storuman har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar i storleksordningen 52 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Nordmaling eller Storuman?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,0 poäng i Nordmaling och 215,5 poäng i Storuman (2025). Nordmaling har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 6,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Nordmaling eller Storuman?

Nordmaling har 6 905 invånare och Storuman har 5 543 (2025). Nordmaling är alltså den största av de två kommunerna. Nordmaling har ungefär 1,2 gånger fler invånare än Storuman. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 800 kr i Nordmaling och 378 500 kr i Storuman per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare