Jämförelse · Västerbottens län
Nordmaling vs Robertsfors — vilket är bäst att bo i? Nordmaling har 6 905 invånare och Robertsfors har 6 595 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Robertsfors ett bättre värde på 36 och Nordmaling på 14.
Nordmaling
14
nyckeltal i topp
vs 5 lika
Robertsfors
36
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Nordmaling jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Robertsfors
Riket
Folkmängd jämförs ej 6 905 6 595 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % −1,4 % 0,2 % Medelålder 46,7 år 46,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,2 % 29,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,4 % 21,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 9,1 % 10,1 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Nordmaling jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Robertsfors
Riket
Kommunal skattesats 35,10 % 35,00 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 183 kr/inv.
★
(bättre värde) 82 kr/inv. 3 327 kr/inv. Soliditet 40,5 % 43,0 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 82 768 kr/inv. 80 328 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Nordmaling jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Robertsfors
Riket
Meritvärde åk 9 222,0 poäng 224,5 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 222,0 poäng 228,5 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 83,3 % 91,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 77,8 % 82,1 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare 11,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 172 500 kr 204 292 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Nordmaling jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Robertsfors
Riket
Medellivslängd 80,1 år 81,2 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,4 dagar
★
(bättre värde) 12,8 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,2 % 9,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,3 %
★
(bättre värde) 95,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,0 %
★
(bättre värde) 66,1 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,0 %
★
(bättre värde) 4,6 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,7 %
★
(bättre värde) 58,4 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Nordmaling jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Robertsfors
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,4 % 93,0 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 7 280 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 213 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Nordmaling jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Robertsfors
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,3 % 2,9 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,4 % 3,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 385 800 kr
★
(bättre värde) 383 600 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % 86,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Utpendling, andel 43,0 % 42,8 % – Inpendling, andel 19,4 % 17,2 % –
Boende Boende — Nordmaling jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Robertsfors
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,7 % 9,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 105,84 kr/kvm 103,37 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28 kr/år 27 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 303 kr/kvm 190 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 10 715 kr/kvm 10 959 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 723 kr/kvm 4 145 kr/kvm 39 813 kr/kvm (2025) Fastighetspris fritidshus 19 295 kr/kvm 21 782 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 149,9 per 1 000 inv. 109,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 2,6 per 1 000 inv. 7,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 352,1 per 1 000 inv. 368,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 504,7 per 1 000 inv. 485,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,9 % −2,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 6 761 6 433 10 633 801 Mediannettoinkomst 285 400 kr/inv. 286 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 14,5 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 107 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Nordmaling jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Robertsfors
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 81,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 85,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,7 % 51,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 39,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Nordmaling jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Robertsfors
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,9 % 54,4 %
★
(bättre värde) 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Nordmaling jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Robertsfors
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 4,4 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Nordmaling jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Robertsfors
Riket
Cykelväg per invånare 2,10 m/inv
★
(bättre värde) 1,53 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 %
★
(bättre värde) 96,7 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 51,9 %
★
(bättre värde) 36,8 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Nordmaling jämfört med Robertsfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Robertsfors
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % 7,3 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,7 % 11,6 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Nordmaling eller Robertsfors? Den totala kommunala skattesatsen är 35,10 % i Nordmaling och 35,00 % i Robertsfors (2026). Robertsfors har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,10 procentenheter motsvarar i storleksordningen 35 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Nordmaling eller Robertsfors? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,0 poäng i Nordmaling och 224,5 poäng i Robertsfors (2025). Robertsfors har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 2,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Nordmaling eller Robertsfors? Nordmaling har 6 905 invånare och Robertsfors har 6 595 (2025). Nordmaling är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 800 kr i Nordmaling och 383 600 kr i Robertsfors per år. Källa: SCB via Kolada.