Jämförelse · Västerbottens län
Storuman vs Vännäs — vilket är bäst att bo i? Storuman har 5 543 invånare och Vännäs har 9 225 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Vännäs ett bättre värde på 32 och Storuman på 22.
Storuman
22
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Vännäs
32
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Storuman jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vännäs
Riket
Folkmängd jämförs ej 5 543 9 225 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % 1,0 % 0,2 % Medelålder 48,2 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 31,1 % 21,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,4 % 25,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,3 % 8,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Storuman jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vännäs
Riket
Meritvärde åk 9 215,5 poäng 230,4 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 218,2 poäng 230,1 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 84,5 % 86,3 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 73,2 %
★
(bättre värde) 69,2 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,7 elever/lärare
★
(bättre värde) 14,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 220 909 kr 208 622 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 3,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Storuman jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vännäs
Riket
Medellivslängd 81,3 år 82,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,5 dagar
★
(bättre värde) 14,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 14,3 % 9,4 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 84,6 % 98,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,9 % 66,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,6 %
★
(bättre värde) 5,6 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,0 % 65,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Storuman jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vännäs
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,1 %
★
(bättre värde) 93,2 % 79,4 % Anmälda brott 10 270 per 100 000 inv. 8 149 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Storuman jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vännäs
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,3 %
★
(bättre värde) 2,7 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,4 %
★
(bättre värde) 3,6 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 378 500 kr 398 000 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 14,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 % 87,0 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 82,1 index (0–100) – – Utpendling, andel 16,6 % 52,9 % – Inpendling, andel 9,7 % 29,8 % –
Boende Boende — Storuman jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vännäs
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,4 %
★
(bättre värde) 10,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 123,86 kr/kvm 70,48 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 41 kr/år 30 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 188 kr/kvm
★
(bättre värde) 304 kr/kvm – Fastighetspris småhus 7 773 kr/kvm 18 002 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 1 094 kr/kvm 9 164 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 33 319 kr/kvm 21 592 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 166,5 per 1 000 inv. 167,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 72,5 per 1 000 inv. 44,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 377,1 per 1 000 inv. 271,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 616,8 per 1 000 inv. 482,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −4,9 % 2,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 263 9 326 10 633 801 Mediannettoinkomst 272 900 kr/inv. 303 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 18,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 32,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 146 kr/inv. 43 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Storuman jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vännäs
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 81,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 85,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,6 % 49,8 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 52,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Storuman jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vännäs
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,7 %
★
(bättre värde) 4,7 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Storuman jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vännäs
Riket
Cykelväg per invånare 3,42 m/inv
★
(bättre värde) 2,59 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 % 99,4 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 49,9 % 67,8 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Storuman jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Storuman Vännäs
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,7 % 8,5 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,7 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,8 %
★
(bättre värde) 11,8 % 9,0 %
Sammanfattning Storuman och Vännäs har nästan identisk kommunalskatt (34,95 % respektive 35,20 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vännäs (230,4 poäng) 14,9 poäng högre än Storuman (215,5 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Storuman eller flytta till Vännäs .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Storuman eller Vännäs? Den totala kommunala skattesatsen är 34,95 % i Storuman och 35,20 % i Vännäs (2026). Storuman har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 88 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Storuman eller Vännäs? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,5 poäng i Storuman och 230,4 poäng i Vännäs (2025). Vännäs har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 14,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Storuman eller Vännäs? Storuman har 5 543 invånare och Vännäs har 9 225 (2025). Vännäs är alltså den största av de två kommunerna. Vännäs har ungefär 1,7 gånger fler invånare än Storuman. Medianinkomsten (20–64 år) är 378 500 kr i Storuman och 398 000 kr i Vännäs per år. Källa: SCB via Kolada.