Flytta till Nordmaling — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Nordmaling? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Nordmaling →
Nordmaling har 6 905 invånare och ligger i Västerbottens län.
Kommunalskatten på 35,10 % är 2,72 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Nordmaling på 35,10 % är 2,72 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Nordmaling är 385 800 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Nordmaling på 202,7 poäng är 27,0 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 80,0 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Nordmaling är hög. 90,4 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 11,0 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Nordmaling
Fastighetspriset för småhus i Nordmaling är 10 715 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 607 250 kr. Bostadsrätter ligger på 7 723 kr/kvm, motsvarande ungefär 540 610 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Nordmaling: 9,7 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.
Se även boendekostnader i Nordmaling och guiden för att köpa bostad i Nordmaling.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Nordmaling är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 5,0 % (årsmedelvärde 2025) — 2,0 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Nordmaling är 385 800 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Nordmaling jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Nordmaling | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 35,10 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 5,0 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 202,7 | 229,7 | Sämre |
| Trygghet utomhus (2025) | 90,4 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 80,0 % | 83,6 % | Sämre |
| Medianinkomst (2024) | 385 800 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 32,1 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 10 715 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit (2025) | 53,9 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Nordmaling rätt för dig?
Kommunalskatten i Nordmaling på 35,10 % är 2,72 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Nordmaling är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 5,0 % (årsmedelvärde 2025) — 2,0 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Meritvärdet i åk 9 i Nordmaling på 202,7 poäng är 27,0 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 80,0 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Nordmaling är hög. 90,4 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 11,0 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Nordmaling är 10 715 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 607 250 kr. Bostadsrätter ligger på 7 723 kr/kvm, motsvarande ungefär 540 610 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 53,9 % av invånarna rekommenderar att flytta till Nordmaling (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Nordmaling en liten kommun med 6 905 invånare i Västerbottens län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Nordmaling
Är det dyrt att bo i Nordmaling?
Kommunalskatten i Nordmaling är 35,10 % (2026), vilket är 2,72 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 385 800 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Nordmaling?
Fastighetspriset för småhus i Nordmaling är 10 715 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 607 250 kr. Bostadsrätter ligger på 7 723 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Nordmaling?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Nordmaling är 202,7 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 80,0 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Nordmaling?
Sysselsättningsgraden i Nordmaling är 85,1 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 385 800 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 5,0 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Nordmaling?
90,4 % av invånarna i Nordmaling uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Nordmaling tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Nordmaling?
Nordmaling hade 6 905 invånare år 2025. Det gör Nordmaling till en liten kommun.
I vilket län ligger Nordmaling?
Nordmaling kommun ligger i Västerbottens län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Västerbotten.
Mer om Nordmaling
- Fullständig statistik om Nordmaling alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Nordmaling skattsida
- Barnfamiljer i Nordmaling skola & förskola
- Trygghet i Nordmaling brott & trygghet
- Befolkning i Nordmaling befolkningsstatistik
- VA-taxa i Nordmaling vatten & avlopp
- Pendling i Nordmaling in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Nordmaling lön efter skatt
Andra kommuner i Västerbottens län du kanske vill jämföra:
Jämför Nordmaling med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2024.