Jämförelse · Västmanlands län
Norberg vs Sala — vilket är bäst att bo i? Norberg har 5 351 invånare och Sala har 22 600 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Sala ett bättre värde på 26 och Norberg på 22.
Norberg
22
nyckeltal i topp
vs 4 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Norberg jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Sala
Riket
Folkmängd jämförs ej 5 351 22 600 10 605 529 Befolkningsförändring −1,9 % −1,1 % 0,2 % Medelålder 47,1 år 45,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,5 % 26,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,6 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,0 % 13,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Norberg jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Sala
Riket
Meritvärde åk 9 219,7 poäng
★
(bättre värde) 197,3 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 223,4 poäng
★
(bättre värde) 198,3 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 84,4 %
★
(bättre värde) 81,3 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,3 %
★
(bättre värde) 65,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 217 157 kr 215 103 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 3,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Norberg jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Sala
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,0 år 80,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,0 dagar 13,2 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 16,7 % 14,0 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 97,4 %
★
(bättre värde) 92,7 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,0 % (2022)
★
(bättre värde) 64,5 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,7 % (2022) 6,2 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,1 % (2022)
★
(bättre värde) 60,2 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Norberg jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Sala
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 80,0 % (2024) 84,8 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 12 515 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 573 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Norberg jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Sala
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,7 % 6,8 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % 4,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 379 800 kr
★
(bättre värde) 376 300 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,5 per 1 000 inv. 9,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,4 % 82,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 73,7 index (0–100) – Utpendling, andel 54,4 % 39,1 % – Inpendling, andel 34,7 % 25,7 % –
Boende Boende — Norberg jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Sala
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,5 %
★
(bättre värde) 16,0 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 83,39 kr/kvm 59,46 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 125 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm
★
(bättre värde) 262 kr/kvm – Fastighetspris småhus 11 584 kr/kvm 19 063 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 3 392 kr/kvm 17 485 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 095 kr/kvm 20 398 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 200,3 per 1 000 inv. 188,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 95,1 per 1 000 inv. 54,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 285,0 per 1 000 inv. 253,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 580,6 per 1 000 inv. 496,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,2 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −6,6 % −1,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 171 22 244 10 633 801 Mediannettoinkomst 275 300 kr/inv. 287 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 74,8 per 100 000 inv. 13,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 155 kr/inv. 263 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Norberg jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Sala
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 84,2 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,7 % 86,1 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,1 % 50,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 55,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Norberg jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Sala
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 %
★
(bättre värde) 7,1 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Norberg jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Sala
Riket
Cykelväg per invånare 4,16 m/inv
★
(bättre värde) 2,08 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 99,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 71,9 % 73,4 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Norberg jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norberg Sala
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 %
★
(bättre värde) 5,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 4,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,4 % 9,4 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Sala har lägre kommunalskatt (33,19 %) jämfört med Norberg (33,54 %), en skillnad på 0,35 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Norberg (219,7 poäng) 22,4 poäng högre än Sala (197,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Norberg eller flytta till Sala .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Norberg eller Sala? Den totala kommunala skattesatsen är 33,54 % i Norberg och 33,19 % i Sala (2026). Sala har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,35 procentenheter motsvarar ungefär 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Norberg eller Sala? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,7 poäng i Norberg och 197,3 poäng i Sala (2026). Norberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 22,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Norberg eller Sala? Norberg har 5 351 invånare och Sala har 22 600 (2025). Sala är alltså den större av de två kommunerna. Sala har ungefär 4,2 gånger fler invånare än Norberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 379 800 kr i Norberg och 376 300 kr i Sala per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.