Jämförelse · Västmanlands län
Arboga vs Norberg — vilket är bäst att bo i? Arboga har 13 929 invånare och Norberg har 5 351 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Arboga ett bättre värde på 35 och Norberg på 14.
Arboga
35
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Norberg
14
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Arboga jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Norberg
Riket
Folkmängd jämförs ej 13 929 5 351 10 605 529 Befolkningsförändring −0,4 % −1,9 % 0,2 % Medelålder 46,0 år 47,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,3 % 29,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,6 % 20,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 14,8 % 13,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Arboga jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Norberg
Riket
Meritvärde åk 9 219,1 poäng 219,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 219,5 poäng 223,4 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 84,8 %
★
(bättre värde) 84,4 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 61,0 % 70,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare 9,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 199 631 kr 217 157 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 3,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Arboga jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Norberg
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,5 år
★
(bättre värde) 79,0 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,1 dagar
★
(bättre värde) 15,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 %
★
(bättre värde) 16,7 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,4 % 97,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,9 % (2022) 67,0 % (2022)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 5,1 % (2022)
★
(bättre värde) 6,7 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,1 % (2022)
★
(bättre värde) 61,1 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Arboga jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Norberg
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 74,7 % (2021) 80,0 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 205 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12 515 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Arboga jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Norberg
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,3 %
★
(bättre värde) 7,7 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,7 %
★
(bättre värde) 5,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 379 700 kr 379 800 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. 9,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,8 index (0–100) – – Utpendling, andel 46,0 % 54,4 % – Inpendling, andel 33,3 % 34,7 % –
Boende Boende — Arboga jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Norberg
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,8 %
★
(bättre värde) 12,5 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 87,33 kr/kvm 83,39 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 200 kr/kvm
★
(bättre värde) 228 kr/kvm – Fastighetspris småhus 17 559 kr/kvm 11 584 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 9 523 kr/kvm 3 392 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 30 780 kr/kvm 15 095 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 250,5 per 1 000 inv. 200,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 70,6 per 1 000 inv. 95,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 233,7 per 1 000 inv. 285,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 555,0 per 1 000 inv. 580,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,8 % −6,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 782 5 171 10 633 801 Mediannettoinkomst 282 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 275 300 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 21,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 74,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 149 kr/inv. 155 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Arboga jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Norberg
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 %
★
(bättre värde) 81,0 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,5 %
★
(bättre värde) 83,7 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,9 %
★
(bättre värde) 46,1 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 55,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Arboga jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Norberg
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 6,2 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Arboga jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Norberg
Riket
Cykelväg per invånare 3,32 m/inv 4,16 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 98,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 43,5 % 71,9 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Arboga jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Arboga Norberg
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 %
★
(bättre värde) 5,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 4,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 %
★
(bättre värde) 7,4 % 9,0 %
Sammanfattning Arboga har lägre kommunalskatt (33,29 %) jämfört med Norberg (33,54 %), en skillnad på 0,25 procentenheter.
Funderar du på att flytta? Se flytta till Arboga eller flytta till Norberg .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Arboga eller Norberg? Den totala kommunala skattesatsen är 33,29 % i Arboga och 33,54 % i Norberg (2026). Arboga har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Arboga eller Norberg? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,1 poäng i Arboga och 219,7 poäng i Norberg (2026). Norberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 0,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Arboga eller Norberg? Arboga har 13 929 invånare och Norberg har 5 351 (2025). Arboga är alltså den större av de två kommunerna. Arboga har ungefär 2,6 gånger fler invånare än Norberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 379 700 kr i Arboga och 379 800 kr i Norberg per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.