Kommunatlas
Jämförelse · Västmanlands län

Hallstahammar vs Norberg — vilket är bäst att bo i?

Hallstahammar har 16 600 invånare och Norberg har 5 351 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Hallstahammar ett bättre värde på 31 och Norberg på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Folkmängd jämförs ej 16 600 5 351 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % −1,9 % 0,2 %
Medelålder 43,6 år 47,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 23,9 % 29,5 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,4 % 20,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 19,4 % 13,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Kommunal skattesats 32,69 % (bättre värde) 33,54 % 32,38 %
Årets resultat 3 567 kr/inv. (bättre värde) −714 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 48,0 % (bättre värde) 44,5 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 475 kr/inv. 78 943 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Meritvärde åk 9 221,2 poäng (bättre värde) 201,6 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 222,6 poäng (bättre värde) 199,9 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,7 % (bättre värde) 75,0 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,0 % 66,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,2 elever/lärare 9,3 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 192 299 kr 217 157 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,5 barn/årsarbetare 3,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85 % (bättre värde) 74 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % (bättre värde) 70 % 79 %
Väntetid till äldreboende 81 dagar 25 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Medellivslängd 80,4 år (bättre värde) 79,0 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,0 dagar (bättre värde) 15,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 13,8 % (bättre värde) 16,7 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,2 % 97,4 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 66,3 % 67,0 % (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 7,4 % 6,7 % (bättre värde) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % 61,1 % (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 33,6 % 32,7 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,8 % (bättre värde) 7,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,1 % 80,0 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 181 per 100 000 inv. (bättre värde) 12 515 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,8 % (bättre värde) 6,5 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,0 % 5,1 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 388 300 kr (bättre värde) 379 800 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 9,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,7 % (bättre värde) 79,4 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 88,5 index (0–100)
Utpendling, andel 57,1 % 54,4 %
Inpendling, andel 40,3 % 34,7 %

Miljö

Miljö — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Insamlat kommunalt avfall 467 kg/inv 467 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 29 % (bättre värde) 23 %
Andel elbilar 3,9 % 4,0 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,04 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,24 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 17,3 % 12,5 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 90,81 kr/kvm 83,39 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22 kr/år 22 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 212 kr/kvm (bättre värde) 228 kr/kvm
Fastighetspris småhus 19 366 kr/kvm 11 584 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 984 kr/kvm 3 392 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 13 800 kr/kvm 15 095 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 196,1 per 1 000 inv. 200,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 58,0 per 1 000 inv. 95,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 224,2 per 1 000 inv. 285,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 478,3 per 1 000 inv. 580,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 1,2 % −6,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 616 5 171 10 633 801
Mediannettoinkomst 292 000 kr/inv. (bättre värde) 275 300 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 18,1 per 100 000 inv. (bättre värde) 74,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 124 kr/inv. 155 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 79,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 84,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,4 % 46,1 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 55,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Elever i kulturskola, andel 11,1 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 848 kr/elev (bättre värde) 1 073 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,36 lån/inv 5,58 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,7 % (bättre värde) 53,0 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,6 % 6,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Cykelväg per invånare 3,68 m/inv 4,16 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 98,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 56,3 % 71,9 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % (bättre värde) 5,9 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 4,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,2 % (bättre värde) 7,4 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hallstahammar jämfört med Norberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Norberg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 33,7 % (bättre värde) 28,3 % 48,5 %

Sammanfattning

Hallstahammar och Norberg har nästan identisk kommunalskatt (32,69 % respektive 33,54 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hallstahammar (221,2 poäng) 19,6 poäng högre än Norberg (201,6 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hallstahammar eller flytta till Norberg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hallstahammar eller Norberg?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,69 % i Hallstahammar och 33,54 % i Norberg (2026). Hallstahammar har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,85 procentenheter motsvarar i storleksordningen 298 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hallstahammar eller Norberg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 221,2 poäng i Hallstahammar och 201,6 poäng i Norberg (2025). Hallstahammar har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 19,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Hallstahammar eller Norberg?

Hallstahammar har 16 600 invånare och Norberg har 5 351 (2025). Hallstahammar är alltså den största av de två kommunerna. Hallstahammar har ungefär 3,1 gånger fler invånare än Norberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 300 kr i Hallstahammar och 379 800 kr i Norberg per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare