Jämförelse · Västmanlands län
Hallstahammar vs Sala — vilket är bäst att bo i? Hallstahammar har 16 600 invånare och Sala har 22 600 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Hallstahammar ett bättre värde på 26 och Sala på 25.
Hallstahammar
26
nyckeltal i topp
vs 4 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hallstahammar jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Sala
Riket
Folkmängd jämförs ej 16 600 22 600 10 605 529 Befolkningsförändring −0,3 % −1,1 % 0,2 % Medelålder 43,6 år 45,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 23,9 % 26,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,4 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 19,4 % 13,9 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Hallstahammar jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Sala
Riket
Kommunal skattesats 32,69 %
★
(bättre värde) 33,19 % 32,38 % Årets resultat 3 567 kr/inv.
★
(bättre värde) 1 281 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 48,0 %
★
(bättre värde) 28,7 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 76 475 kr/inv. 74 478 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Hallstahammar jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Sala
Riket
Meritvärde åk 9 204,3 poäng
★
(bättre värde) 197,3 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 204,9 poäng
★
(bättre värde) 198,3 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 74,3 % 81,3 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 57,5 % 65,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 192 299 kr 215 103 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hallstahammar jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Sala
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,4 år 80,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,0 dagar
★
(bättre värde) 13,2 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,8 %
★
(bättre värde) 14,0 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,2 %
★
(bättre värde) 92,7 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,3 % (2022)
★
(bättre värde) 64,5 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,4 % (2022) 6,2 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % (2022)
★
(bättre värde) 60,2 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Hallstahammar jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Sala
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,1 % 84,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 11 181 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 573 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hallstahammar jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Sala
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,4 % 6,8 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,0 % 4,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 388 300 kr
★
(bättre värde) 376 300 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 9,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,7 % 82,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 88,5 index (0–100)
★
(bättre värde) 73,7 index (0–100) – Utpendling, andel 57,1 % 39,1 % – Inpendling, andel 40,3 % 25,7 % –
Boende Boende — Hallstahammar jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Sala
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 17,3 % 16,0 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 90,81 kr/kvm 59,46 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm 125 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 212 kr/kvm
★
(bättre värde) 262 kr/kvm – Fastighetspris småhus 19 366 kr/kvm 19 063 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 984 kr/kvm 17 485 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 13 800 kr/kvm 20 398 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 196,1 per 1 000 inv. 188,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 58,0 per 1 000 inv. 54,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 224,2 per 1 000 inv. 253,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 478,3 per 1 000 inv. 496,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,5 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 1,2 % −1,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 616 22 244 10 633 801 Mediannettoinkomst 292 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 287 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 18,1 per 100 000 inv. 13,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 124 kr/inv. 263 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hallstahammar jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Sala
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,4 % 84,2 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,1 % 86,1 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,4 % 50,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 44,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Hallstahammar jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Sala
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,7 %
★
(bättre värde) 53,2 % 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hallstahammar jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Sala
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,6 % 7,1 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hallstahammar jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Sala
Riket
Cykelväg per invånare 3,68 m/inv
★
(bättre värde) 2,08 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 %
★
(bättre värde) 99,7 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 56,3 % 73,4 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hallstahammar jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Sala
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 %
★
(bättre värde) 5,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 4,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,2 %
★
(bättre värde) 9,4 % 9,0 %
Sammanfattning Hallstahammar har lägre kommunalskatt (32,69 %) jämfört med Sala (33,19 %), en skillnad på 0,50 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hallstahammar (204,3 poäng) 7,0 poäng högre än Sala (197,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hallstahammar eller flytta till Sala .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hallstahammar eller Sala? Den totala kommunala skattesatsen är 32,69 % i Hallstahammar och 33,19 % i Sala (2026). Hallstahammar har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar ungefär 110 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hallstahammar eller Sala? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 204,3 poäng i Hallstahammar och 197,3 poäng i Sala (2026). Hallstahammar har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Hallstahammar eller Sala? Hallstahammar har 16 600 invånare och Sala har 22 600 (2025). Sala är alltså den större av de två kommunerna. Sala har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Hallstahammar. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 300 kr i Hallstahammar och 376 300 kr i Sala per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.