Kommunatlas
Län

Kommuner i Västmanlands län — alla 10 kommuner

Västmanlands län har 10 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.

Kommuner i Västmanlands län

Jämför länets kommuner

Kommunerna i Västmanlands län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.

Folkmängd 2025

Folkmängd — Västmanlands läns kommuner (2025)
RangKommunFolkmängd
1Västerås161 240
2Köping25 610
3Sala22 600
4Hallstahammar16 600
5Arboga13 929
6Fagersta12 915
7Surahammar9 733
8Kungsör8 550
9Norberg5 351
10Skinnskatteberg4 234

Kommunal skattesats 2026

Kommunal skattesats — Västmanlands läns kommuner (2026)
RangKommunKommunal skattesats
1Västerås31,24 %
2Hallstahammar32,69 %
3Kungsör32,91 %
4Fagersta32,99 %
5Köping33,04 %
6Sala33,19 %
6Surahammar33,19 %
8Arboga33,29 %
9Skinnskatteberg33,34 %
10Norberg33,54 %

Meritvärde åk 9 2026

Meritvärde åk 9 — Västmanlands läns kommuner (2026)
RangKommunMeritvärde åk 9
1Skinnskatteberg230,7 poäng
2Västerås226,7 poäng
3Norberg219,7 poäng
4Arboga219,1 poäng
5Surahammar218,1 poäng
6Kungsör215,2 poäng
7Köping214,2 poäng
8Hallstahammar204,3 poäng
9Fagersta202,7 poäng
10Sala197,3 poäng

Arbetslöshet 18–65 år 2025

Arbetslöshet 18–65 år — Västmanlands läns kommuner (2025)
RangKommunArbetslöshet 18–65 år
1Surahammar6,5 %
2Sala6,8 %
3Arboga7,3 %
4Hallstahammar7,4 %
5Skinnskatteberg7,6 %
6Norberg7,7 %
7Kungsör8,8 %
8Köping8,9 %
9Västerås9,1 %
10Fagersta9,9 %

Medianinkomst 20–64 år 2024

Medianinkomst 20–64 år — Västmanlands läns kommuner (2024)
RangKommunMedianinkomst 20–64 år
1Västerås399 500 kr
2Surahammar392 900 kr
3Hallstahammar388 300 kr
4Kungsör385 100 kr
5Köping382 800 kr
6Fagersta380 300 kr
7Norberg379 800 kr
8Arboga379 700 kr
9Sala376 300 kr
10Skinnskatteberg369 500 kr

Trygghet utomhus när det är mörkt 2025

Trygghet utomhus när det är mörkt — Västmanlands läns kommuner (2025)
RangKommunTrygghet utomhus när det är mörkt
1Sala84,8 %
2Hallstahammar77,1 %
3Köping65,0 %

Saknar värde för 2025: Arboga (senast 2021), Fagersta (senast 2022), Kungsör (senast 2024), Norberg (senast 2024), Skinnskatteberg (senast 2024).

Direktjämförelser i Västmanlands län

Så rankas länets kommuner

Välj ett nyckeltal och se hur Västmanlands läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.

10 kommuner rangordnade efter Folkmängd (2025). Sorterat efter högsta värde.

Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.

Vanliga frågor om Västmanlands län

Hur många kommuner finns i Västmanlands län?

Västmanlands län består av 10 kommuner: Arboga, Fagersta, Hallstahammar, Kungsör, Köping, Norberg, Sala, Skinnskatteberg, Surahammar, Västerås.

Vilken är den största kommunen i Västmanlands län?

Västerås är den folkrikaste kommunen i Västmanlands län med 161 240 invånare (2025).

Vilken kommun har lägst skatt i Västmanlands län?

Västerås har den lägsta kommunala skattesatsen i Västmanlands län med 31,24 % (2026).

Vilken kommun har bäst skolresultat i Västmanlands län?

Skinnskatteberg har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Västmanlands läns kommuner, 230,7 poäng (2026).

Vilken region tillhör Västmanlands län?

Kommunerna i Västmanlands län ingår i Region Västmanland, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.

Lägst kommunalskatt i Västmanlands län

De fem kommuner i Västmanlands län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.

Se hela riksrankningen →

Bästa kommuner i Västmanlands län

Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.

Lägst kommunalskatt 2026

# Kommun Värde
1 Västerås 31,24 %
2 Hallstahammar 32,69 %
3 Kungsör 32,91 %
4 Fagersta 32,99 %
5 Köping 33,04 %

Högst meritvärde 2026

# Kommun Värde
1 Skinnskatteberg 230,7 poäng
2 Västerås 226,7 poäng
3 Norberg 219,7 poäng
4 Arboga 219,1 poäng
5 Surahammar 218,1 poäng

Lägst brottslighet 2025

# Kommun Värde
1 Kungsör 8 803 per 100 000 inv.
2 Surahammar 8 969 per 100 000 inv.
3 Arboga 10 205 per 100 000 inv.
4 Skinnskatteberg 10 506 per 100 000 inv.
5 Hallstahammar 11 181 per 100 000 inv.

Högst medianinkomst 2024

# Kommun Värde
1 Västerås 399 500 kr
2 Surahammar 392 900 kr
3 Hallstahammar 388 300 kr
4 Kungsör 385 100 kr
5 Köping 382 800 kr
Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Regionfullmäktige Region Västmanland — valresultat 2026

Störst parti
S
26 av 77 mandat
Mandat totalt
77
i fullmäktige
Valdeltagande
80,9 %
79,0 % i valet 2022
S
2632,4 %
M
1721,5 %
SD
1316,7 %
V
79,4 %
C
55,7 %
KD
56,4 %
L
44,5 %

Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.

Förändring 2022 → 2026
Parti20222026+/−
Socialdemokraterna2626±0
Moderaterna1617+1
Sverigedemokraterna1413-1
Vänsterpartiet67+1
Centerpartiet55±0
Kristdemokraterna65-1
Liberalerna44±0

Så har Region Västmanland styrts

Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.

  1. 2026–2030
    Styre inte fastställt ännu

    Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.

  2. 2022–2026
    MLKD
    Borgerligt styre
  3. 2018–2022
    CLS
    SKR:s klassning: BL
  4. 2014–2018
    SVMP
    SKR:s klassning: V
  5. 2010–2014
    SVMP
    SKR:s klassning: V

SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre 1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.

Partiernas utveckling i Region Västmanland

Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.

Parti201020142018202220262010→2026
Socialdemokraterna3139,0 % 3038,0 % 2733,3 % 2632,9 % 2632,4 % -5
Moderaterna1923,7 % 1720,8 % 1620,4 % 1620,4 % 1721,5 % -2
Sverigedemokraterna44,3 % 810,0 % 1215,0 % 1418,1 % 1316,7 % +9
Centerpartiet45,1 % 45,6 % 56,7 % 55,7 % 55,7 % +1
Vänsterpartiet56,5 % 66,9 % 67,9 % 68,2 % 79,4 % +2
Kristdemokraterna44,4 % 34,3 % 56,2 % 67,0 % 56,4 % +1
Miljöpartiet44,9 % 45,2 % 02,7 % 02,0 % 02,9 % -4
Liberalerna67,8 % 56,1 % 66,8 % 44,9 % 44,5 % -2
Övriga partier04,3 % 02,9 % 00,9 % 00,7 % 00,6 % ±0
Mandat totalt7777777777±0

Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.

Politik och opinion i Västmanlands län

Valresultat 2022
Socialdemokraterna störst parti i 10 av 10 kommuner
Opinion i Östra Mellansverige (10 av 10 kommuner i Västmanlands län)
S
33,4 %
SD
21,8 %
M
15,1 %
V
8,8 %

SCBs regionala opinionssiffra för Östra Mellansverige — inte en mätning av Västmanlands län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.

Se fullständig opinionsmätning →

Relaterade guider

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Data avser 1990–2026.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
  • Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
  • Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
  • SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
  • SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.

Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.