Jämförelse · Västmanlands län
Fagersta vs Norberg — vilket är bäst att bo i? Fagersta har 12 915 invånare och Norberg har 5 351 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Norberg ett bättre värde på 24 och Fagersta på 21.
Fagersta
21
nyckeltal i topp
vs 7 lika
Norberg
24
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Fagersta jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Norberg
Riket
Folkmängd jämförs ej 12 915 5 351 10 605 529 Befolkningsförändring −1,2 % −1,9 % 0,2 % Medelålder 44,5 år 47,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 29,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,0 % 20,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 27,4 % 13,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Fagersta jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Norberg
Riket
Meritvärde åk 9 202,7 poäng 219,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 203,8 poäng 223,4 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,4 % 84,4 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 56,8 % 70,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare 9,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 197 810 kr 217 157 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare 3,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Fagersta jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Norberg
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,8 år 79,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,0 dagar
★
(bättre värde) 15,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,9 %
★
(bättre värde) 16,7 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,0 % 97,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 69,4 % (2022)
★
(bättre värde) 67,0 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,1 % (2022) 6,7 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,1 % (2022)
★
(bättre värde) 61,1 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Fagersta jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Norberg
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 64,1 % (2022) 80,0 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 13 045 per 100 000 inv. 12 515 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Fagersta jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Norberg
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,9 % 7,7 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,7 % 5,1 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 380 300 kr
★
(bättre värde) 379 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,0 per 1 000 inv. 9,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,8 % 79,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Utpendling, andel 27,1 % 54,4 % – Inpendling, andel 33,2 % 34,7 % –
Boende Boende — Fagersta jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Norberg
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 15,4 % 12,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 46,66 kr/kvm
★
(bättre värde) 83,39 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm 228 kr/kvm – Fastighetspris småhus 12 348 kr/kvm 11 584 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 2 788 kr/kvm 3 392 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 16 391 kr/kvm 15 095 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 139,9 per 1 000 inv. 200,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 209,9 per 1 000 inv. 95,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 200,2 per 1 000 inv. 285,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 550,1 per 1 000 inv. 580,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,7 % −6,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 505 5 171 10 633 801 Mediannettoinkomst 281 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 275 300 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 38,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 74,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 155 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Fagersta jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Norberg
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,2 % 81,0 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,5 % 83,7 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 39,5 % 46,1 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 55,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Fagersta jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Norberg
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 33,4 % (2022) 53,0 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Fagersta jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Norberg
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,5 % 6,2 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Fagersta jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Norberg
Riket
Cykelväg per invånare 3,36 m/inv 4,16 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 %
★
(bättre värde) 98,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 67,4 % 71,9 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Fagersta jämfört med Norberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Norberg
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 %
★
(bättre värde) 5,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,9 % 4,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 %
★
(bättre värde) 7,4 % 9,0 %
Sammanfattning Fagersta har lägre kommunalskatt (32,99 %) jämfört med Norberg (33,54 %), en skillnad på 0,55 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Norberg (219,7 poäng) 17,0 poäng högre än Fagersta (202,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Fagersta eller flytta till Norberg .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Fagersta eller Norberg? Den totala kommunala skattesatsen är 32,99 % i Fagersta och 33,54 % i Norberg (2026). Fagersta har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Fagersta eller Norberg? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,7 poäng i Fagersta och 219,7 poäng i Norberg (2026). Norberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Fagersta eller Norberg? Fagersta har 12 915 invånare och Norberg har 5 351 (2025). Fagersta är alltså den större av de två kommunerna. Fagersta har ungefär 2,4 gånger fler invånare än Norberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 380 300 kr i Fagersta och 379 800 kr i Norberg per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.