Kommunatlas
Jämförelse · Västmanlands län

Fagersta vs Sala — vilket är bäst att bo i?

Fagersta har 12 915 invånare och Sala har 22 600 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Sala ett bättre värde på 25 och Fagersta på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Folkmängd jämförs ej 12 915 22 600 10 605 529
Befolkningsförändring −1,2 % −1,1 % 0,2 %
Medelålder 44,5 år 45,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 26,5 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,0 % 22,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 27,4 % 13,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Kommunal skattesats 32,99 % (bättre värde) 33,19 % 32,38 %
Årets resultat 1 747 kr/inv. (bättre värde) 1 281 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 57,6 % (bättre värde) 28,7 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 75 354 kr/inv. 74 478 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Meritvärde åk 9 202,7 poäng (bättre värde) 197,3 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 203,8 poäng (bättre värde) 198,3 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,4 % 81,3 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 56,8 % 65,6 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare (bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 197 810 kr 215 103 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 88,9 % 94,9 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % (bättre värde) 72 % 79 %
Väntetid till äldreboende 16 dagar (bättre värde) 132 dagar –

Hälsa

Hälsa — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,8 år 80,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,0 dagar (bättre värde) 13,2 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 13,9 % (bättre värde) 14,0 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 89,0 % 92,7 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 69,4 % (2022) (bättre värde) 64,5 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 7,1 % (2022) 6,2 % (2022) (bättre värde) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,1 % (2022) (bättre värde) 60,2 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 40,4 % 25,2 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,9 % 4,4 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 64,1 % (2022) 84,8 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 13 045 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 573 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,9 % 6,8 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,7 % 4,0 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 380 300 kr (bättre värde) 376 300 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,0 per 1 000 inv. 9,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,8 % 82,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 73,7 index (0–100) –
Utpendling, andel 27,1 % 39,1 % –
Inpendling, andel 33,2 % 25,7 % –

Miljö

Miljö — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Insamlat kommunalt avfall 465 kg/inv 465 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % (bättre värde) 20 % –
Andel elbilar 3,7 % 3,9 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,98 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,04 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 15,4 % (bättre värde) 16,0 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 46,66 kr/kvm (bättre värde) 59,46 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 133 kr/kvm 125 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm (bättre värde) 262 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 12 348 kr/kvm 19 063 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 2 788 kr/kvm 17 485 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 16 391 kr/kvm 20 398 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 139,9 per 1 000 inv. 188,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 209,9 per 1 000 inv. 54,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 200,2 per 1 000 inv. 253,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 550,1 per 1 000 inv. 496,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,4 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,7 % −1,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 505 22 244 10 633 801
Mediannettoinkomst 281 400 kr/inv. 287 400 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 38,7 per 100 000 inv. 13,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 263 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,2 % 84,2 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,5 % 86,1 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 39,5 % 50,0 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Elever i kulturskola, andel 10,9 % (2024) 10,6 % (2019) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (2024) 920 kr/elev (2019) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,17 lån/inv (bättre värde) 5,52 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 33,4 % (2022) 53,2 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,5 % 7,1 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Cykelväg per invånare 3,36 m/inv (bättre värde) 2,08 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % 99,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 67,4 % 73,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % (bättre värde) 5,6 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,9 % 4,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 % 9,4 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Fagersta jämfört med Sala, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Fagersta Sala Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 28,1 % 34,8 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Fagersta har lägre kommunalskatt (32,99 %) jämfört med Sala (33,19 %), en skillnad på 0,20 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Fagersta (202,7 poäng) 5,4 poäng högre än Sala (197,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Fagersta eller flytta till Sala.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Fagersta eller Sala?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,99 % i Fagersta och 33,19 % i Sala (2026). Fagersta har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Fagersta eller Sala?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,7 poäng i Fagersta och 197,3 poäng i Sala (2026). Fagersta har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Fagersta eller Sala?

Fagersta har 12 915 invånare och Sala har 22 600 (2025). Sala är alltså den större av de två kommunerna. Sala har ungefär 1,7 gånger fler invånare än Fagersta. Medianinkomsten (20–64 år) är 380 300 kr i Fagersta och 376 300 kr i Sala per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2019–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Fagersta och Sala.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.