Kommunatlas
Västmanlands län

Flytta till Sala — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Sala? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 33,19 %
Befolkning 22 600 inv.
Meritvärde åk 9 209,9
Läge Västmanlands län

Sala har 22 600 invånare och ligger i Västmanlands län.

Kommunalskatten på 33,19 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Sala på 33,19 % är 0,81 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Sala är 376 300 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Sala på 209,9 poäng är 18,6 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 81,6 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Trygghetsnivån i Sala är hög. 84,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 5,4 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Sala

Villa/småhus 19 063 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 2 859 450 kr
Bostadsrätt 17 485 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 1 223 950 kr

Fastighetspriset för småhus i Sala är 19 063 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 859 450 kr. Bostadsrätter ligger på 17 485 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 223 950 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Sala: 16,0 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetslösheten i Sala på 4,7 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.

Medianinkomsten i Sala är 376 300 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 39,1 % Inpendling: 25,7 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Sala jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Sala Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 33,19 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 4,7 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 209,9 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 84,8 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet 81,6 % 84,2 % Sämre
Medianinkomst 376 300 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 34,8 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 19 063 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 53,2 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Sala rätt för dig?

Kommunalskatten i Sala på 33,19 % är 0,81 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Sala på 4,7 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Meritvärdet i åk 9 i Sala på 209,9 poäng är 18,6 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 81,6 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Sala är hög. 84,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 5,4 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Sala är 19 063 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 859 450 kr. Bostadsrätter ligger på 17 485 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 223 950 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 53,2 % av invånarna rekommenderar att flytta till Sala (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Sala en mellanstor ort med 22 600 invånare i Västmanlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Sala

Är det dyrt att bo i Sala?

Kommunalskatten i Sala är 33,19 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 376 300 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Sala?

Fastighetspriset för småhus i Sala är 19 063 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 859 450 kr. Bostadsrätter ligger på 17 485 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Sala?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Sala är 209,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 81,6 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Sala?

Sysselsättningsgraden i Sala är 82,7 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 376 300 kr/år. Arbetslösheten är 4,7 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Sala?

84,8 % av invånarna i Sala uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Sala tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Sala?

Sala hade 22 600 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.

I vilket län ligger Sala?

Sala kommun ligger i Västmanlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Västmanland.

Jämför Sala med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.