Jämförelse · Dalarnas län
Mora vs Säter — vilket är bäst att bo i? Mora har 20 419 invånare och Säter har 11 222 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Mora ett bättre värde på 27 och Säter på 25.
vs 1 lika
Säter
25
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Mora jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Säter
Riket
Folkmängd jämförs ej 20 419 11 222 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % 0,0 % 0,2 % Medelålder 46,7 år 45,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,1 % 27,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,2 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 9,4 % 8,6 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Mora jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Säter
Riket
Meritvärde åk 9 213,0 poäng
★
(bättre värde) 192,0 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,2 poäng
★
(bättre värde) 193,5 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 86,6 %
★
(bättre värde) 86,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 72,2 %
★
(bättre värde) 61,1 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 215 569 kr 185 539 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Mora jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Säter
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,1 år 82,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 15,6 dagar 12,4 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 %
★
(bättre värde) 12,9 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,5 %
★
(bättre värde) 94,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 %
★
(bättre värde) 61,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,1 % 4,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,6 %
★
(bättre värde) 60,7 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Mora jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Säter
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,2 % (2024) 88,7 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 023 per 100 000 inv. 6 621 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Mora jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Säter
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,5 %
★
(bättre värde) 3,9 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 % 2,9 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 392 600 kr 396 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 7,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 % 86,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,2 index (0–100) 71,5 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 18,9 % 56,3 % – Inpendling, andel 25,2 % 34,2 % –
Boende Boende — Mora jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Säter
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,3 %
★
(bättre värde) 12,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 69,10 kr/kvm
★
(bättre värde) 115,67 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,41 kr/kvm
★
(bättre värde) 34,46 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 111 kr/kvm
★
(bättre värde) 142 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 271 kr/kvm 241 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 18 696 kr/kvm 16 674 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 17 238 kr/kvm 10 362 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 22 533 kr/kvm 24 837 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 162,2 per 1 000 inv. 160,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 55,3 per 1 000 inv. 27,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 312,5 per 1 000 inv. 310,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 530,2 per 1 000 inv. 498,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,1 per 1 000 inv. 15,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,4 % 0,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 20 064 11 093 10 633 801 Mediannettoinkomst 292 000 kr/inv. 295 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 9,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 17,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 20 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Mora jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Säter
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,9 % 85,6 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,8 % 87,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,2 %
★
(bättre värde) 50,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 37,0 % 40,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Mora jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Säter
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,4 %
★
(bättre värde) 4,1 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Mora jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Säter
Riket
Cykelväg per invånare 3,11 m/inv
★
(bättre värde) 2,35 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,8 % 99,5 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 79,4 %
★
(bättre värde) 57,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Mora jämfört med Säter, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mora Säter
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % 7,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,3 %
★
(bättre värde) 9,3 % 9,0 %
Sammanfattning Mora och Säter har nästan identisk kommunalskatt (34,32 % respektive 34,30 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mora (213,0 poäng) 21,0 poäng högre än Säter (192,0 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Mora eller flytta till Säter .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Mora eller Säter? Den totala kommunala skattesatsen är 34,32 % i Mora och 34,30 % i Säter (2026). Säter har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Mora eller Säter? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,0 poäng i Mora och 192,0 poäng i Säter (2026). Mora har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 21,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Mora eller Säter? Mora har 20 419 invånare och Säter har 11 222 (2025). Mora är alltså den större av de två kommunerna. Mora har ungefär 1,8 gånger fler invånare än Säter. Medianinkomsten (20–64 år) är 392 600 kr i Mora och 396 600 kr i Säter per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.