Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Borlänge vs Säter — vilket är bäst att bo i?

Borlänge har 51 354 invånare och Säter har 11 222 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Säter ett bättre värde på 34 och Borlänge på 24.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Folkmängd jämförs ej 51 354 11 222 10 605 529
Befolkningsförändring −0,1 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 42,5 år 45,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,7 % 27,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,0 % 22,2 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,0 % 8,6 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Kommunal skattesats 34,40 % 34,30 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 324 kr/inv. (bättre värde) 2 197 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 25,7 % 37,8 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 811 kr/inv. 72 930 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Meritvärde åk 9 209,3 poäng 214,7 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,7 poäng 215,7 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,2 % 88,7 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 60,4 % 71,8 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare (bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 193 810 kr 185 539 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 77 % 95 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 69 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 55 dagar (bättre värde) 125 dagar

Hälsa

Hälsa — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Medellivslängd 80,7 år 82,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,8 dagar (bättre värde) 12,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,6 % (bättre värde) 12,9 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,1 % 94,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 66,3 % (bättre värde) 61,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,7 % 4,4 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,1 % 60,7 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 38,9 % 31,4 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,1 % 3,1 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 74,1 % 88,7 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 376 per 100 000 inv. 6 621 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,2 % 2,6 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,8 % 2,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 378 100 kr 396 600 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 7,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,8 % 86,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,6 index (0–100) (bättre värde) 71,5 index (0–100)
Utpendling, andel 25,7 % 56,3 %
Inpendling, andel 36,9 % 34,2 %

Miljö

Miljö — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Insamlat kommunalt avfall 439 kg/inv (bättre värde) 524 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 44 % (bättre värde) 22 %
Andel elbilar 5,5 % (bättre värde) 4,4 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 8,24 ton CO2-ekv/inv 5,07 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 19,9 % 12,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 70,19 kr/kvm (bättre värde) 115,67 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19 kr/år (bättre värde) 34 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 106 kr/kvm (bättre värde) 142 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 222 kr/kvm (bättre värde) 241 kr/kvm
Fastighetspris småhus 21 283 kr/kvm 16 674 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 15 190 kr/kvm 10 362 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 23 181 kr/kvm 24 837 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 199,8 per 1 000 inv. 160,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 110,5 per 1 000 inv. 27,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 205,2 per 1 000 inv. 310,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 515,5 per 1 000 inv. 498,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. 15,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,0 % 0,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 49 976 11 093 10 633 801
Mediannettoinkomst 289 700 kr/inv. 295 800 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 64,3 per 100 000 inv. 17,8 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 86,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 88,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,6 % 50,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Elever i kulturskola, andel 8,8 % 12,5 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 130 kr/elev 716 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,70 lån/inv 7,62 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 44,4 % 68,7 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,0 % 4,1 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Cykelväg per invånare 3,65 m/inv (bättre värde) 2,35 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 99,5 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 89,7 % (bättre värde) 57,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 % (bättre värde) 7,4 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,0 % (bättre värde) 9,3 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Borlänge jämfört med Säter, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Borlänge Säter Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 37,5 % (bättre värde) 36,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Borlänge och Säter har nästan identisk kommunalskatt (34,40 % respektive 34,30 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Säter (214,7 poäng) 5,4 poäng högre än Borlänge (209,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Borlänge eller flytta till Säter.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Borlänge eller Säter?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,40 % i Borlänge och 34,30 % i Säter (2026). Säter har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,10 procentenheter motsvarar i storleksordningen 35 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Borlänge eller Säter?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,3 poäng i Borlänge och 214,7 poäng i Säter (2025). Säter har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 5,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Borlänge eller Säter?

Borlänge har 51 354 invånare och Säter har 11 222 (2025). Borlänge är alltså den största av de två kommunerna. Borlänge har ungefär 4,6 gånger fler invånare än Säter. Medianinkomsten (20–64 år) är 378 100 kr i Borlänge och 396 600 kr i Säter per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare