Flytta till Säter — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Säter? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Säter har 11 222 invånare och ligger i Dalarnas län.
Kommunalskatten på 34,30 % är 1,92 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Säter på 34,30 % är 1,92 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Säter är 396 600 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Säter på 192,0 poäng är 37,7 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 86,5 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Säter är hög. 88,7 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 9,3 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Säter
Fastighetspriset för småhus i Säter är 16 674 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 501 100 kr. Bostadsrätter ligger på 10 362 kr/kvm, motsvarande ungefär 725 340 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Säter: 12,2 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Säter och guiden för att köpa bostad i Säter.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Säter är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,9 % (årsmedelvärde 2025) — 3,1 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Säter är 396 600 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Säter jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Säter | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 34,30 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 3,9 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 192,0 | 229,7 | Sämre |
| Trygghet utomhus (2025) | 88,7 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 86,5 % | 83,6 % | Bättre |
| Medianinkomst (2024) | 396 600 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 36,8 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 16 674 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit (2025) | 68,7 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Säter rätt för dig?
Kommunalskatten i Säter på 34,30 % är 1,92 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Säter är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 3,9 % (årsmedelvärde 2025) — 3,1 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Meritvärdet i åk 9 i Säter på 192,0 poäng är 37,7 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 86,5 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Säter är hög. 88,7 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 9,3 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Säter är 16 674 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 501 100 kr. Bostadsrätter ligger på 10 362 kr/kvm, motsvarande ungefär 725 340 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 68,7 % av invånarna rekommenderar att flytta till Säter (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Säter en mindre kommun med 11 222 invånare i Dalarnas län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Säter
Är det dyrt att bo i Säter?
Kommunalskatten i Säter är 34,30 % (2026), vilket är 1,92 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 396 600 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Säter?
Fastighetspriset för småhus i Säter är 16 674 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 501 100 kr. Bostadsrätter ligger på 10 362 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Säter?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Säter är 192,0 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 86,5 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Säter?
Sysselsättningsgraden i Säter är 86,7 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 396 600 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 3,9 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Säter?
88,7 % av invånarna i Säter uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Säter tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Säter?
Säter hade 11 222 invånare år 2025. Det gör Säter till en mindre kommun.
I vilket län ligger Säter?
Säter kommun ligger i Dalarnas län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Dalarna.
Mer om Säter
- Fullständig statistik om Säter alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Säter skattsida
- Barnfamiljer i Säter skola & förskola
- Trygghet i Säter brott & trygghet
- Befolkning i Säter befolkningsstatistik
- VA-taxa i Säter vatten & avlopp
- Pendling i Säter in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Säter lön efter skatt
Andra kommuner i Dalarnas län du kanske vill jämföra:
Jämför Säter med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.